Teknoloji insanoğlunun ilerlemesi için kaçınılmaz bir gereksinim. Fakat her geçen gün güncellenen, farklılaşarak yenilenen teknoloji bazı güvenlik zaafiyetlerini de beraberinde getiriyor.

Güzel sarı saçlara ve gülümseyen bir yüze sahip olan My Friend Cayla (Arkadaşım Cayla), çocukların sorularına cevap veriyor. Çocuklarla konuşabilen, onları kameralarıyla izleyebilen bu bebek, casusluk şüphesiyle yasaklandı. Almanya’daki Federal İnternet Ağı, çocuk odalarındaki görüntü ve ses kayıtlarını internet aracılığıyla yayınlayabilen bu interaktif oyuncağı piyasalardan çekme kararı aldı.

Arkadaşım Cayla bu alandaki tek ‘casus oyuncak’ değil. Son zamanlarda iyice artan Star Wars hayranlığı, filmin içindeki droidleri ilgi çekici kılıyor. Ayrıca yumuşak, tüylü, sevimli Furby’ler de aynı güvenlik açığına sahip. Çocukları Arkadaşım Cayla veya droidlerden uzak tutmak mümkün olsa bile Furby’lerden uzak tutmak diğerleri kadar olası değil. Yüz ifadelerinize, ses tonunuza göre ifade değiştirebilen, mimiklerini oynatabilen Furby Connect, sizinle mimiksel bir iletişime geçiyor ve ona karşı koymak diğerlerinden çok daha zor hale geliyor.

Nesnelerin İnterneti (IoT) kendileri arasında ve insanlarla iletişime geçebilen nesnelerin büyüleyici dünyası… Söz konusu “oyuncakların interneti” olup da işin içine çocuklar ve aile yaşamı gibi hassas konular girince, akıllı oyuncakları eve sokmadan önce belki durup birkaç kez daha düşünmek gerekiyor. Zira bugüne dek sevimli bir oyuncak ayının “dolandırıcı” olarak evinize sızması ihtimali size saçma görünmüş olabilir ama günümüzde gerçekleşmiş bir vaka. Herhangi bir şey çevrimiçi olduğunda dijital bağlantılı cihazlara erişmek için zayıf noktalar arayan potansiyel dijital korsanlara ev sahipliği yapıyor.  Bu korsanlar bir defa oyuncaklara eriştiğinde, oyuncağın gördüğü, duyduğu her şeyi görmek, duymak için oyuncakların kameralarını ve mikrofonlarını kullanabilecek konuma geliyorlar. Tüm bu olumsuzluklara bir de iyi yönünden bakalım istiyorum. Siz de çocuğunuzun yanında değilken, onu takip etmek için çok sevdiği, yumuşak Furby’sini kullanabilirsiniz. Korsanların küçük çocuklara casusluk yapması yerine ailelerin çocuklarını kontrol etmesi çok daha sağlıklı.

Sorun yeni değil, ancak üreticiler “akıllı” elektronik genel trendinin bir parçası olan, çevrimiçi bağlanabilen daha geniş bir oyuncak çeşidi sunarken problemler ciddi derecede artıyor. Araştırma şirketi Gartner tarafından yapılan tahminlere göre, 2016’dan itibaren %31 artışla yaklaşık 8,4 milyar “birbirine bağlı cihaz” bu yıl dünya çapında kullanılacak ve 2020’ye kadar 20,4 milyara yükseleceği tahmin ediliyor.

Yaşanan son ihlal, internet bağlantısı olan oyuncakların mahremiyeti ve güvenliği ile ilgili kaygıları artırdı. Ebeveynlerin ve çocuklarının 2 milyondan fazla ses kaydının yanı sıra, 800.000’den fazla hesaba ait e-posta adresi ve şifreyi korumasız bırakan Spiral Toys, büyük bir güvenlik ihlaline yol açtı. Spiral Toys tarafından CloudPets serisinin bir parçası olarak yaratılan akıllı oyuncak ayı, mikrofonu ve hoparlörleri sayesinde ebeveynler ve çocukları arasında bir iletişim kanalı olarak kullanılıyor. Yalnızca internet bağlantısı ve uygulamasını yüklemek için bir akıllı telefon veya tablet gerektiren cihazın kullanımı da oldukça kolay.

Örneğin; Arkadaşım Cayla bebeği, Google Çeviri ile birleştirilmiş konuşma tanıma yazılımını kullanıyor. Oyuncunun mikrofonu konuşmayı kaydediyor ve siber güvenlik araştırmacılarına göre daha sonra onu internet ortamında korsanların erişim alanına bırakıyor. Oyuncağın sahibi, bebeğin internet bağlantısına sahip olması için gereken bir cep telefonunu veya tabletini belirtmezse, oyuncudan 50 fit uzaktaki herhangi biri ona erişmek için Bluetooth bağlantısını kullanabiliyor. Siber güvenlik araştırmacıları, bebeğin topladığı verilere ve verilerin nasıl kullanıldığına ilişkin kaygılara da sahip.

Burada ebeveynler için ilk adım internet bağlantılı oyuncaklarla ilgili riskleri bilmek. Bu yılın başlarında FBI, ebeveynlere internete bağlı bir oyuncağın nasıl olduğu konusunda özellikle dikkat etmelerini tavsiye ederek bu oyuncaklarla ilgili geniş bir uyarı yayınladı. Bir oyuncak Bluetooth ile kablosuz olarak bağlanırsa, bağlantının güvenli olduğundan emin olmak için bazı anahtar kelimeler veya parola gerektirecek.

FBI, internete bağlı akıllı oyuncakların üreticilerinin oyuncaklardaki sürümleri  güncel tutmalarını öneriyor ve eğer oyuncak veri saklıyorsa, ebeveynlerin bu verilerin nerede saklandığını ve şirketin bu verileri ne kadar güvenli bir şekilde koruduğunu araştırmaları gerektiğini vurguluyor.

Dijital korsan – oyuncak ilişkisi günümüz teknolojisinde bile bu kadar korkunç ve önemliyken gelecekte bizi ve çocukları nelerin beklediğini düşünebiliyor musunuz? Tüm akıllı dünya, akıllı ev hayallerinde temel kavram teknoloji ve internetken çocukları nasıl güvende tutabiliriz? Pek de uzak olmayan gelecekte çocukların oyuncakları hologram ve sanal gerçeklik üzerinde kurulu olacağını düşünürsek, siber suçlar ve güvenlik açığının çözümü “Basit, eski tarzda oyuncaklar alırız. Güvenlik tehlikesindense çocuğumuz eski tarz oyuncaklarla oynar.” yargısı kadar basit olmayacak. Gelecekte çocukları nelerin beklediğini yayınlayan Fisher Price da sanırım benimle aynı düşüncede. Çocukları teknolojiden uzak tutamayız. Yapmamız gereken tek şey güvende olduklarını bilmemiz.

Kaynak: Medium,  – ItNetwork

Share:

administrator

1998’ Bursa’da doğdu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstatistik bölümünde okuyor. Big Data, Data Science ve yapay zeka ile ilgileniyor. Sanata ve tasarıma da fazlaca ilgi duyan Mirçe geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir