100 yıl önce büyük bir devlet adamı tarafından işaret edildiği gibi, çocuklar hem ülkenin hem de dünyanın geleceğidir. Çocuklara öğrettiğimiz kadar onlardan öğrenmeyi de ihmal etmemeliyiz.

“Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.” -Mustafa Kemal Atatürk

North Carolina State University (NCSU)’de yapılan çalışma gösteriyor ki ebeveynlerin farkındalığa ulaşmasında çocukların etkisi oldukça büyük. İklim değişikliğine dair farkındalık özelinde yapılan çalışmada özellikle muhafazakâr ve erkek ebeveynlerde gözlemlenen değişimde kız çocuklarının daha etkili olduğu görüldü.

Çocuktan-ebeveyne transfer olarak da bilinen “nesiller arası transfer (intergenrational transfer)” kapsamında 10-14 yaşlarındaki çocuklar için özel bir müfredat hazırlandı ve çocukların ebeveynleri üzerinde ne kadar etkili olabildikleri ölçüldü.

Çalışmanın başında hem ebeveynler hem de çocuklar iklim değişiklikleri hakkında ne kadar endişeli olduklarına dair soruları yanıtladı. “Endişelenecek bir şey yok” eksi puan ile ifade edilirken, “nötr” sıfır ile temsil edildi. Beş ise en yüksek puan olarak kabul edil.

Çocukların özel müfredat ile eğitim almasından sonra tekrar yapılan testler sonucunda eğitim alan çocukların ve ebeveynlerinin eğitime katılmayan çocuklar ve ebeveynlerine göre kaygısının önemli ölçüde arttığı görüldü. Çalışma sonrasında kız çocuklarının daha etkili olduğu, muhafazakâr ve erkek ebeveynlerin ise çocukların etkisi ile fikirlerini değiştirmeye daha yatkın olduğu gözlemlendi.

Kaynak: DailyMail UK

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.