Sadece 3 yılda %1500 artan “influencer marketing” aramaları, ClickMeLive gibi yeni girişimleri karşımıza çıkarıyor.

Influencer marketing” ismini verdiğimiz dijital pazarlama yöntemiyle gelir elde etme sistemi; Instagram, Tik Tok vb. platformlar üzerinden sağlanıyor. Gönderilere bırakılan etiketler, linkler ve reklam içerikli yazıların takipçiler tarafından ilgi görmesiyle, içerik üreticiler gelir elde edebiliyor Bu yöntem, iş dünyasının son yıllardaki en gözde dijital pazarlama stratejisi olmayı başardı.

Özellikle de #işbirliği etiketi son zamanlarda çok moda! Fakat çoğu kişi artık linkler üzerinden farklı platformlara yönlendirilmekten ve yapılan koleksiyonlarda yüzlerce ürünün arasından aradıklarını bulmaktan sıkıldı. Bu sebepten ötürü bu soruna çare olabilecek yeni platformlar yayılmaya başlıyor. Bunlardan biri olan ClickMeLive hızla yatırım almaya başladı. Canlı yayında ve/veya video odaklı direkt alışveriş imkanı sağlayabilen bu platform influencerların işini oldukça kolaylaştırabilir. 

ClickMeLive Nedir?

Türkiye’nin ilk video odaklı alışveriş platformu olan ClickMeLive, reels adını verdiğimiz kısa videolar, canlı yayınlar veya hikayeler aracılığıyla herhangi başka bir platforma yönlendirilmeden alışveriş yapabilmemizi sağlıyor. Bu aynı zamanda anlaşma yapılan şirketlerin, ürünlerini ClickMeLive aracılığıyla doğrudan satabileceği anlamına geliyor. 

ClickMeLive Websitesinden Adım Adım İşlem

Bu platform mobil uygulama üzerinden çalışıyor. Telefonunuza indirdiğiniz uygulama Trendyol gibi e-ticaret, Instagram gibi de sosyal medya özelliklerine sahip. Video görüntülerinde beğendiğimiz ürünü anında sepetimize ekleyerek satın alabiliyoruz. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için kullanıcı sözleşmesinin ardından kredi kartı bilgilerinin girilmesi gerekiyor. Bu sayede güvenli ödeme ile alışveriş tamamlanıyor.

Yukarıdaki görsellerden biri uygulamaya ilk girildiğinde karşımıza çıkan ana sayfa, diğer ikisi ise canlı yayınlardan kesitler içeriyor. Ana sayfada, girebileceğiniz canlı yayınlar ve benzeri video tanıtımlar bulunuyor. Bu tanıtımların planlanmış saati ve kim tarafından gerçekleştirileceğini de görebiliyoruz. Bu yayınlardan birine tıklandığında, örneğin Nuxe isimli markanın videosu, yayıncının tanıttığı ürünleri ve bu ürünleri sepetimize ekleyebileceğimiz kısım karşımıza çıkıyor. Bu kadar kolay bir şekilde gördüğümüz ürünü hiç aramadan veya uğraşmadan sepetimize ekleyebiliyor olmamız da tüketim alışkanlıklarımızı dönüştürecektir.

Kullanıcılar ve Yatırımcılar Ne Düşünüyor?

ClickMeLive kullanıcıları hızla artmaya devam ediyor ve Türkiye’nin önde gelen markalarından yoğun ilgi görüyor. ClickMeLive’da kullanıcılar satıcı, tüketici veya yayıncı olarak üçe ayrılıyor. Kurumsal firma veya şahıs firma olarak gerekli şartları yerine getiren tüm işletmeler ClickMeLive mobil uygulamasında satıcı olarak satış yapabiliyor. Yayıncılar ise bu ürünlerin tanıtımını gerçekleştiren kişilerden oluşuyor. Yayıncı olabilmek için tanıtım videolarında görev almak üzere prodüksiyon ekibiyle görüşmek gerekiyor. Son olarak, yayıncı veya satıcıların yanı sıra uygulamayı sadece alışveriş amacıyla kullanan kişiler de tüketici grubuna giriyor.

Kullanıcıların bu platforma ilgi duymasının başlıca sebebi, yapılan saptamalara göre video alışveriş sitelerinde görüntülenen ürünlerin, e-ticaret sitelerinde görüntülenen ürünlerin satışa dönüşme oranından çok daha yüksek oluyor olması. Kullanıcıların yoğun ilgi potansiyeli, elbette yatırımcıları da hareketlendiriyor.

E-ticaret alanında video alışveriş sektörü şu anda oldukça büyümüş durumda. Çin’de yarım trilyon dolar büyüklüğünde bir pazara sahip olan bu sektörün Türkiye’deki girişimi yatırımcıları heyecanlandırıyor. Bu sebepten ötürü henüz daha yeniyken tohum yatırım olarak 4.4 milyon dolarlık bir yatırım almış bulunuyor. 2021 yılının en büyük tohum yatırımlarından birisini alan girişim, Türkiye’den sonra eş zamanlı olarak Orta Asya ve ABD’de yayılmayı planlıyor.                                                                                                                                                              

Ne Gibi Etkiler Öngörülebilir?

ClickMeLive ve benzeri girişimlerin özellikle mikro influencerları harekete geçirdiği söylenebilir. Sağladığı kolaylıklar ve kullanıcı kitlesi ile rekabetin artacağını da öngörebiliriz. Dijital pazarlama sektörünün çok amaçlı uygulamalara göre odak noktası daha belirgin uygulamalara geçiş yapması sektörü daha da çok hareketlendirecek! 

Share:

FMV Işık Lisesinde 11. sınıf IB öğrencisi olan İnci, başta biyoteknoloji olmak üzere biyolojinin farklı dallarına ilgi duyuyor. Bu alanda araştırma projeleri ve yarışmalarda aktif olarak rol alırken, geleceğin meslekleri ve teknolojilerini yakından takip ediyor. Ayrıca politikaya ve uluslararası ilişkilere ilgisinden dolayı Model Birleşmiş Milletler konferanslarına katılmayı çok seviyor. İnci bu çok yönlülüğü ile yaratıcı ve geleceğe hitap eden yazılar ortaya koymayı umuyor.