Yıllardır Uygur Türklerine uygulanan ve Birleşmiş Milletler tarafından da defalarca uyarı alan sorgulama ve baskılar bugüne kadar Çin hükümeti tarafından inkar ediliyordu. Bugün itibariyle ise tüm bu uygulamalar yasal hale geldi.

Geçtiğimiz günlerde yasalaşan tasarıya göre devlet; Müslüman azınlık üzerinde ciddi bir gözetleme, emniyet sağlama ve sansürleme yetkisine sahip olacak ve tüm bunları yaparken teknoloji şirketleri de bu konuda yardımcı olmak zorunda.

Daha önce de 40.000 kamera ile izlenmeleri ve hepsinin DNA ve kan örneklerinin devlete verilmiş olması gibi konularla gündeme gelen ve Xinjiang’da (Şincan) yaşayan 11 milyon Uygur Türkü, dünyada en zorlu şartlarda yaşayan azınlık olarak düşünülüyor.

Salı günü yasalaşan tasarının ardından ise bölgede çalışan teknoloji şirketlerinin yapılacak tüm baskı, sansürleme ve susturma gibi işlemlerde Çin hükümetine yardımcı olması gerekiyor. Eğer, yıllardır Çin ile sorunlar yaşayan Google; planladığı sansürlü arama motoru projesi DragonFly projesini başlatırsa; bu işlenen insanlık suçuna ortak olmuş uluslarası bir şirket olarak akıllarda kalacak.

Ses, mesaj ve tüm telefon kayıtlarına erişme hakkına sahip olacak hükümet ayrıca teknoloji şirketlerinden ’zararlı içeriği’ anında silmesini ve kayda alarak kanıt olarak devlete göndermesini istiyor. Uygur Türklerinin daha önce ‘sakal bırakmak’ ve ‘saatleri 2 saat ileri ayarlamak’ gibi suçlarla cezalar aldığını da hatırlayacak olursak Google’ın elindeki tüm verileri Çin hükümetine verecek olması; kullanıcılarının adresinin hatta anlık lokasyonunun anbean tespit edilebileceği anlamına geliyor.

“Google, Komünist Parti sansürünü güçlendirecek ve Çinli müşterilerin gizliliğini tehlikeye atacak “Dragonfly” uygulamasını geliştirmeyi hemen sona erdirmeli.”

– Amerika Başkan Yardımcısı Mike Pence

Çin’in gözetleme sistemleri konusunda çok ofansif davrandığını ve kişisel gizliliğin en çok tehlikede olduğu (en azından yasal olarak) ülke olduğua dair örnekleri daha önce de görmüştük. Mesela Çin, muhtemel cinayetleri önceden tahmin edebilmek için tüm vatadandaşlarını 7/24 izliyor.

Kaynak: Business Insider

İleri okuma: Kırım Haber Ajansı (Türkçe)

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.