COVID-19’un patlak vermesinden bu yana, Çin endüstrisi bir şeyler yapabilmek için seferber oldu. Kısa zamanda talep edilen arz her zaman kolaylıkla cevap bulamayabiliyor. Küçük çaplı bir üretim ile elde edilen ürünlerin üretim parkurunun birden genişletilmesi elbette zor. Üstelik bu sürece geleneksel zanaat tarafının uzun üretim döngüsünün de eklenmesiyle talebin karşılanması çıkmaza girebiliyor.

Tıbbi koruyucu kıyafetler, yüz maskeleri ve güvenlik gözlükleri ön büro sağlık personeli için en çok ihtiyaç duyulan malzemeler arasında bulunuyor. Bu nedenle bu malzemeler böyle kriz günlerinde günden güne azalırken sürdürülebilir çözümler bulunması gerekiyor. 

İtalya’da bir hastanenin elindeki valflerin tükendiğini ve karantina sürecinden dolayı tedarikçisine ulaşamadığını, sonuç olarak 3B yazıcıdan üretilen valflerin 10 kişinin hayatını kurtardığını burada aktarmıştık.

Çin’de bir koruyucu malzeme üretim şirketi, güvenlik gözlüğü üretimi için 3B yazıcı kullandı. İşletmenin Ar-Ge ekibi, söz konusu ürünü 153 saat içinde tasarladı, geliştirdi ve nihayete erdirmek için 3B baskı teknolojisini kullandı. Bu kapsamlı çalışmanın sonunda 3 boyutlu basılmış güvenlik gözlüklerinin seri üretimini gerçekleştirdiler. Elde edilen 3D baskı koruyucu gözlükler konvansiyonel gözlüklere göre hafif, kolay takılabilen ve uzun süreli sızdırmazlık özelliğine sahip. Sızdırmama özelliği sayesinde buhar, sis vb. durumlara  karşı koruma sağlayabiliyor.

3B güvenlik gözlüğü
3B güvenlik gözlüğü/ Flashforge Guider2

Profesyonel bir yol izlemek isteyen koruma aracı imalat kuruluşu, ekipman seçiminde çoklu karşılaştırma yaptı. Bu karşılaştırmada büyük baskı hacmi, uzun süreli baskı kararlılığı ve yüksek doğruluk en önemli parametreler arasındaydı. Birçok 3B baskı markasını karşılaştırdıktan sonra Flashforge Guider2‘yi seçtiler. Yüzlerce yazıcının aynı anda çalışmaya başlaması zaman ve enerji anlamında inanılmaz kolaylık sağlıyor.

Şirket, bağış sistemiyle 5000 çiftten fazla 3B baskılı koruyucu gözlüğü hastenelere göndermiş; artan kapasitenin de güvenlik gözlükleri sıkıntısını azaltacağına inanıyor. 3B baskı koruyucu gözlüklerin günlük çıktısı 600’den 2.000’e çıkarılarak seri üretimi gerçekleştirildi. Bu gelişme anti-COVID-19’un ön hattını destekleyecek ve bazı tıbbi malzemelerin eksikliğini azaltacaktır.

Kaynak: businesswire

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir