Gelişen yapay zeka ve kamera teknolojileri ile birlikte hayatımıza yerleşecek yenilikler ve kolaylıklar beraberinde evham verici gözetleme tekniklerini ve kişisel gizliliğin ihlalini de getiriyor.

Gözetleme teknolojileri konusunda öncü ülkelerden birisi olan Çin’in daha önce Cloudwalk isimli program ile birlikte katilleri daha cinayet gerçekleşmeden önce tespit etmeyi hedeflediğini paylaşmıştık. KFC gibi özel sektörde de yüz tanıma sistemlerini aktif olarak kullanan ülkede sıra eğitime geldi.

Intelligent Classroom Behavior Management System ismi verilen bir yüz tanıma sistemi ile birlikte öğrencilerin sınıf içi durumu her 30 saniyede bir kameralar tarafından taranacak ve yapay zeka tarafından analiz edilecek. Çocukların nötr, üzgün, sinirli, mutlu, hayal kırıklığına uğramış gibi ruh hallerini tespit edebilen sistem parmak kaldırma, uyuma, okuma, yazma, dinleme gibi eylemlerini de kontrol edecek.

Sınıfların içinde kameralar olması her ne kadar kişisel gizliiğin tehlikesi konusunda huzursuz etse de bu sistem ile birlikte çocuklar kantin ödemelerini ve kütüphane işlemlerini sadece yüzleri ile yapabilecek. Öğretmenler ise bu sistem sayesinde derslerinin ne kadar başarılı olduğunu istatistiksel verilerle görüp; öz eleştirisini yapma şansına sahip olacak. Yoklama da bu sırada yapay zeka tarafından alınmış olacak.

Bugüne kadar elinde ciddi bir güç bulunduran herhangi bir devletin veya devlet adamının bunu iyi niyetle kullandığına dair bir örnek görmemiş olmamız; bu teknoloji konusunda endişelenmemiz için gayet yeterli bir sebep. Bu endişeye hacklenme, kötü insanların eline geçme ve ‘yapay zeka istilası’ gibi ihtimalleri de ekleyebiliriz.

Kaynak: BusinessInsider

*Kapak Görseli Temsilidir

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.