Paylaşım ekonomisinin gittikçe önem kazandığı dünyamızda, belirli amaçlar için oluşturulan büyük merkezler yerine ‘minik’ istasyonlar daha fazla ilgi çekiyor.

Nüfus sorunuyla baş etmeye çalışan Çin, teknoloji ve sosyal inovasyon konusunda tüm dünyaya öncülük ediyor diyebiliriz.

Hava kirliliği ve kalabalık gibi problemlere çözüm getirebilmek adına yüz tanıma teknolojileri ve kompakt elektrikli araçlar gibi konularda ciddi yatırımlar yapan Çinli girişimciler şimdi de sokaklara küçük spor istasyonları yerleştirdi.

Şu ana kadar Misspao, LePao ve Douba isimli 3 girişim tarafından oluşturulan pazar; 4 ile 10 metrekare arasında değişen küçük kabinler içerisinde bulunan televizyon, koşu bandı, klima ve perde ile fitness meraklılarına ev sahipliği yapıyor.

Ibis World Market Research’ın araştırmasına göre: 2011-2016 yılları arasında Çin’de fitness ve sağlık salonları pazarı %11.8 büyüdü ve 2016’da yaklaşık 5.81 milyar dolarlık bir Pazar oluşturdu.

Misspao’nun fitness kulübeleri hakkında detay verecek olursak; akıllı telefon uygulaması aracılığıyla konumu keşfedilen istasyonda spor yaptıktan sonra WeChat ve Alipay ile kolayca ödeme yapılabiliyor. Dakikası 0,03 dolar olarak fiyatlandırılan spor kabinine erişebilmek için hesapta 15 dolarlık bir teminat/depozito bulundurulması gerekiyor.

Kaynak ve ileri okuma: Self.comMashableispo.com

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir