Çin otomotiv şirketi CHJ, Çin’in trafiğinden bıkmış ve scooter kullanmaya başlamış 340 milyon Çinli pazarı için ultra-kompakt bir elektrikli araç geliştiriyor.

Üretici firmadan bir yetkili, CNBC muhabirinin “Tesla’ya rakip bir ürün diyebilir miyiz?” sorusuna “Hayır, Biz SEV S (İsmi belli değil) modelimizle çok daha farklı bir alandayız. Belki SUV X (İsmi belli değil) modeli belki Tesla ile kıyaslanabilir” demiş. Yani SUV X için sıradan elektrikli bir otomobil, SEV S için ise asıl odakları üzerine çekmeyi hak eden araç diyebiliriz.

Tesla’nın henüz Amerika dışında yaygınlaşamamasının en büyük sebebi batarya doldurma istasyonlarının her ülkeye kurulamamasıydı. Bu konuda Çin şirketinin kompakt aracının değiştirilebilir batarya sunması, diğer ülkelere açılmasını da oldukça kolaylaştıracak. SUV modeli için detaylı bilgi bulunmuyor ancak hybrid (hem elektrikli hem yakıt motorlu) olacağını biliyoruz.

1 metre genişlik ve 2,5 metre uzunluk ile trafikte fazla yer kaplamadan hareket edebilecek olan araç Avrupa piyasasına da girecek ancak şimdilik sadece Paris’te bir paylaşımlı araç şirketi tarafından denenecek. SEV S, Mart 2018’de satışa sunulacak.

Dünyada aile ve birliktelik kavramları yerine bireyselliğin ön plana çıkmaya başlaması yüzünden ve araba donanımlarının küçülmesi sayesinde daha kompakt tasarımlara sahip arabalar görmeye başlıyoruz. Özellikle elektrikli arabaların motoru olmamasından dolayı küçük tasarımlara sahip olabilmesiyle beraber, Çin örneğinde olduğu gibi scooter gibi seri, masrafsız ve doğa dostu araçlar kullanmak isteyen yalnız insanlar için motorsiklet boyutunda araçlar yaygınlaşacaktır.

Tesla ile kıyaslanması gerekirse aradaki fiyat farkı dikkat çekecektir. Çünkü Tesla’nın orta segment için önümüzdeki ay piyasaya süreceği Model 3, 30 bin dolardan başlarken CHJ’nin kompakt aracı 7.800 dolar giriş fiyatına sahip.

Kaynak: CnbcFuturism

 

 

 

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir