Çin’in, banknotları ve madeni paraları özellikle birkaç yıl içinde her yerde yaygınlaşan QR kod tabanlı uygulamalar olan Alipay ve WeChat Pay sonrasında mobil ödemelerle hızla yer değiştirdi. Öyle ki 2018 verilerine göre Çin’deki tüm ödemelerin %80’inden fazlasını mobil ödemeler oluşturuyor.

Çin finansal haber yayınından çıkan bir rapora göre, Çin, dijital para ihraç eden ilk büyük ekonomi olma yolunda büyük bir adım atarak bu konuda gerçek bir uygulama planlıyor. Birkaç yıldır kendi dijital para birimi ile ilgili düzenlenmeler yapan Çin Halk Bankası’ndan (PBOC) yetkililer, Shenzhen’de küçük ölçekli bir deney başlatacak ve ölçeklendirecek. Test edilen bu pilot uygulama doğu Suzhou şehrinde iyi giderse, para birimi kısa süre sonra ülkenin tamamında hayat bulacak.

PBOC kendi para birimini çıkarmak için ilk aşamada bankalara rekabet fırsatı sunarak bu konuda en iyi uygulamayı sunan ticari bankalarla ortaklık yapacak. Testlerde öncelikle dört büyük ticari banka ve üç büyük telekom şirketi olmak üzere büyük kamu şirketleri yer alacak. Uygulanacak testler ulaşım, eğitim ve tıbbi tedavi alanlarında gerçek dünyadaki servis senaryolarını içerecek.

PBOC’un dijital para araştırma enstitüsü başkanı Mu Changchun, Dijital Para Birimi Elektronik Ödeme (DCEP)’nin Alipay ve WeChat Pay ile uyumlu olacağını, ayrıca internet bağlantısı olmadan da kullanılabileceğini söyledi. Bu noktada sormamız gereken sorulardan bazıları gizlilik, anonimlik ve hükümetin dijital işlem bilgilerine ne kadar erişimi olacağı ya da olması gerektiği. DCEP, kullanıcılara en azından bir dereceye kadar “anonimlik” sunacak ancak, bunun nasıl çalışabileceğini henüz açıklamaya sıcak bakmıyor.

Kaynak: technologyreview

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.