Elektrikli otomobiller, bisikletler ve scooterlar yolları ele geçiriyor ancak hala ciddi bir pil problemimiz bulunuyor.

Hem bilgisayar-telefon üreticileri hem de araç üreticileri bu pil problemini çözmek ve daha ince, küçük ürünlerle daha fazla kullanım süresi sunmak için çaba sarf ediyor ancak şu ana kadar kullanımımıza sunulan devrimsel bir ürünle karşılaşamadık.

Batarya süresi çözülmek için uğraşıladursun, diğer yandan bu bataryaların yeniden nasıl doldurulacağı da ciddi önem arz ediyor. Bu konuda bazı araç şirketleri değiştirmeli batarya seçeneği sunarken bazı şirketler ise herbir köşeyi Supercharger ile doldurmayı planlıyor.

Tüm bunlar yaşanırken; batarya süresi veya bataryanın doldurulma sorununun sadece telefonlar ve araçlarda olmayacağını; birkaç yıla tüm yaşam alanımızı çevreleyecek cihazların elektrik gerektirdiğini ve artık elektrik üretiminin yenilenebilir enerjilerden elde edilmesi gerektiğini unutmamamız gerekiyor. Bu noktada; devletlerin sorumluluğu alması ve şehri güneş yollarla donatması gerekiyor.

Çin hükümetinin tarafından bu günlerde hizmete açılması beklenen güneş enerjili otoyol da tam bu bahsettiğimiz geleceğe güzel bir hazırlık niteliğinde. 2 kilometre uzunluğa sahip olacak olan yol, Çinli mühendisler tarafından 3  katmanlı olarak tasarlanmış. En üst katmanda ışığı geçiren ve şeffaf beton denilen bir asfalt yapısı kullanılmış ve alt katmana ise güneş panelleri yerleştirilmiş. Panellerin alt katmanında ise panel-toprak temasını engelleyen bir izolasyon katmanı oluşturulmuş.

Orta büyüklükte kamyonların da kullanabileceği belirtilen solar otoyolun karı eriteceğini ve buzlanmaları engelleyebileceğini de biliyoruz ancak ne kadar enerji üreteceği hakkında bir bilgi verilmemiş.  Daha önce 2014 yılında Hollanda, 2016 yılında Fransa gibi örneklerin de olduğu bu alanda birçok ülkenin ve özel şirketin AR-GE çalışmaları devam ediyor.

Elon Musk’ın satın aldığı SolarCity ve daha birçok şirketin yatırım yaptığı bu alan, gelecekteki yaşamımızda en fazla ihtiyaç duyacağımız şeyi bize sunuyor olacak: Güç. Yani; arabalarımızın, akıllı giyilebilir cihazlarımızın, reklam panolarımızın, dijital sokak mobilyalarımızın, otonom büfelerimizin ve hepsini kapsayan akıllı şehirlerimizin en fazla ihtiyaç duyacağı şey.

Kaynak: PopularMechanics – Webrazzi

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir