Eğer bir gün Rusya’nın Moskova yakınlarında bulunan RusMoloko isimli süt çiftliğini ziyaret edecek olursanız, ilginç bir fütürist film setinde dolaşıyormuş hissine kapılabilirsiniz. Rusya’daki en büyük üç süt üreticisinin birinde neden böyle hissedelim diye soracak olursanız, bu süt çiftliğindeki inekler boyunlarında çanlar yerine, kafalarında sanal gerçeklik başlıklarıyla dolaşıyor.

Moskova Tarım ve Gıda Bakanlığı’nın basın açıklamasına göre ineklere takılan VR gözlükler, bir film sahnesi için değil, süt ineklerinin daha fazla süt üretmeleri için rahatlamalarına yardımcı olması amacıyla özel olarak tasarlandı. Bakanlık tarafından yapılan basın açıklaması bu yönde olsa da bu gelişme beraberinde bazı soru işaretlerini getirmişe benziyor.

RusMoloko çiftliğinde sanal gerçeklik başlığıyla dolaşan ineklerden biri
RusMoloko çiftliğinde sanal gerçeklik başlığıyla dolaşan ineklerden biri

Çalışmanın Perde Arkası

Pek çok kaynakta belirtildiği üzere süt üretimindeki düşüşle ilgili acil durum bilgi teknolojileri (IT) dünyası uzmanlarını harekete geçirdi. Aynı zamanda süt üretimindeki endüstri liderlerini bu uzmanlarla birlikte çalışarak yüksek teknolojili bir çözüm bulma arayışına yönlendirdi. Birçok alanda olduğu gibi yıkıcı teknolojiler yine iş başında diyebiliriz.

Ekiplerin ortak çalışması sonucunda yaz simülasyonu çözümüne ulaşıldı. Bu sanal gerçeklik (VR) simülasyonuyla ineklere güzel bir yaz havasında yemyeşil bir tarlada dolaşma hissini yaşatmak hedefleniyordu.

Sanal simülasyona hazırlık aşaması
Sanal simülasyona hazırlık aşaması

Araştırmacılar, simülasyonu geliştirmek amacıyla, ineklerin duygusal durumlarına nelerin olumlu katkıda bulunacağını değerlendirdi. Dünyanın dört bir yanındaki mandıra örneklerini inceleyerek sakin bir atmosferin daha fazla süt üretimiyle sonuçlandığı kanısına vardılar. Uzmanlar, ineklerin VR başlıklarını taktıktan sonra kaygılarında azalma ve sürünün genel ruh halinde iyileşme ve sakinleşme sergilediklerini bildirdi.

VR Gözlükler Verimlilik Aracı Olabilir mi?

Gerçekten VR gözlükleri kullanarak süt üretimini artırabilir miyiz? Aslında, vadedilen ‘daha kapsamlı çalışma’ gerçekleştirilmiş olsaydı ya da var olan bilgiler güncellenseydi bu soruya net bir yanıt verebilirdik. Ancak yalnızca sunulan tek bir raporla VR gözlüklerini bir verimlilik aracı olarak değerlendirmemiz yanlış olabilir.

Vice‘ın 2019 yılında bildirdiği üzere bu deneyin Rus süt endüstrisi için hizmet veren haber sitesi “Milknews.ru” tarafından yapıldığını biliyoruz. Bu basın bildirisi ayrıca okuyucuları yaklaşmakta olan VI. Uluslararası Tarımsal-Endüstriyel Süt Ürünleri Forumu’na kaydolmaya teşvik ediyor. Durum böyle olunca deneyin konferansı tanıtmak için gerçekleştirilen bir pazarlama kampanyası olabileceği ihtimali akıllara geliyor.

Yine de mutlu ineklerin daha yüksek kaliteli süt ürettiği doğrulanıyor. Örneğin, bazı Amerikan mandıralarında çiftçiler ineklerin ahırlarına, hayvanlara masaj yapmaya bir alternatif sağlayan döner fırçalar yerleştiriyor. Avrupa’da çiftçiler ineklerin daha özgürce ve daha geniş bir şekilde dolaşmasını sağlayan robotik sistemler kullanıyor. Rusya’da bazı çiftlikler ineklerin rahatlaması için çiftliğin etrafındaki hoparlörlerden klasik müzik çalıyor. Tüm bu yöntemlerin ineklerin rahatlamasına ve daha fazla süt sağlamasına yardımcı olduğu vurgulanıyor. Henüz somut bir veriye sahip olamasak da belki yakın gelecekte sürdürülebilir akıllı şehirlerde sanal gerçeklik gözlükleriyle hareket eden inek sürülerini görebiliriz.

Kaynak: Interesting Engineering

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi 4. Sınıf öğrencisi olan İrem; eğitim teknolojileri ve psikolojisi, sosyal psikoloji, dil öğreniminde teknolojinin etkisi gibi alanlarda öğrenime ve paylaşıma olan ilgisiyle beraber geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir