Görüntülü görüşme uygulaması Zoom, insanların canlı ‘çevrim içi deneyimler’ için ödeme yapmalarına olanak tanıyan bir sistemi duyurdu. OnZoom olarak adlandırılan yeni yan platform, fitness, müzik ve sanat çevrim içi etkinlikleri için canlı etkinliklerle beta sürümünde piyasaya sürülüyor. Zoom, geleneksel olarak yüz yüze gerçekleştirilen etkinliklerin ‘çevrim içi sürümleri için’ etkinlik keşfi ve para kazanma özelliklerini eklediğini duyurdu. Paralı çevirim içi yayın sektöründe pazarın en büyük oyuncuları şu anda Twitch ve YouTube ancak Zoom, OnZoom’a yapmış olduğu yatırım ile birlikte bu markete hızlı bir giriş yapmayı ve tatmin edici pazar payına sahip olmayı planıyor.

Çevrim İçi Tıbbi Görüşmeler

Enders Analysis’in teknoloji başkanı Joseph Evans, çevrim içi market oluşturma kararının insanların yüzyüze yapılması gerektiğini düşündükleri şeylerin, karantina sırasında zorla çevrim içi ortama taşınması nedeniyle geldiğini söylüyor. İnsanlar çevrim içi reiki seansları, çevrim içi yoga, video görüşmeleri üzerinden tıbbi konsültasyonlar yapabiliyor. Fransız doktor Franck Baudino’nun,  Uzaktan Sağlık Hizmeti: Danışma İstasyonu ile gerçekleştirmeye başladığı çevrim içi konsültasyonların bir benzeri OnZoom üzerinden yapılabilecek. Doktorlar tıbbi destek vermek için kendi kanalları üzerinden video ile uzaktan hastaları ile randevulaşıp onlarla görüşebilecek.

Evans: OnZoom ile birlikte insanlar evlerinden çıkmadan tüm dünya pazarına açılabilecekler, bu insanların yüzyüze başaramayacağı bir imkan.

Pandemi nedeniyle doktorlar dışında yüz yüze hizmet verme imkanı kalmayan tüm meslek sahiplerinin OnZoom ile gelir elde etmesi hedefleniyor. Çevrim içi etkinliklerin ücretli bir şekilde sunulması ile öğretmenler, performans sanatçıları, danışmanlar ve birçok meslek tekrar kazanç sağlamaya başlayabilecek. Zoom konserler, fitness dersleri, stand-up veya doğaçlama komedi şovları ve müzik dersleri gibi diğer geleneksel yüz yüze işlerin artık daha kolay gerçekleştirileceğine inanıyor.

Beta sürümü şu anda sadece ABD’li kullanıcılar için erişilebilir durumda ancak kısa zamanda dünyanın dört bir tarafındaki kullanıcılar tarafından erişilebilir hale gelmesi bekleniyor. OnZoom’da oluşturduğunuz etkinlikleri ücretsiz bir şekilde sunma imkanınız bulunuyor. Eğer çevrim içi etkinliklerinizden kazanç sağlamak istiyorsanız videolarınızı saati 50 dolardan satışa sunubilirsiniz. Ayrıca ücretli videoları arkadaşlarınıza hediye etme imkanı sunan platform, sivil toplum kuruluşlarına bağış yaparak onlara OnZoom eğitimlerini sağlama imkanı sunuyor.

OnZoom’un Resmi Tanıtım Videosu

Zoom pandemi süreci ile birlikte eve kapanmak zorunda kalan insanlara bir kazanç sağlamak için böyle bir spin-off platforma giriştiklerini açıkladı. Platformun çıkış partnerlerinden olan WW Weight Watchers OnZoom’u çevrim içi sanal atölye çalışmalarının tanıtılması için kullanacak. Bir diğer çıkış partneri olan Life Rolls On kayak, sörf gibi ekstrem sporlarla ilgili eğitimler sunuyor. Life Rolls On’un kurucusu ve aktif Ceo’su Jesse Billauer OnZoom’a böyle bir imkan sundukları için minnettar olduğunu belirtiyor.

“Dünyanın çoğu fiziksel olarak şu anda seyahat edemezken, biz hala birbirimize bağlanıp birbirimizden bir şeyler öğrenebiliriz. OnZoom, sanal olarak bir varış noktasına seyahat etmemize ve izleyicilerimizi yanımızda getirmemize olanak tanıyor. Seyahatin durakladığı bir zamanda, bu son derece değerlidir.” – Bir diğeri partner turizm ve seyahat firması Beautiful Destinations’da İçerik Oluşturma Başkan Yardımcısı Tom Jauncey

Daha önce bu tür fikirlerin şirket içinde konuşulduğunu ancak teknolojik imkanların yetersiz kalacağından çekinildiğini açıklayan Evans, pandemi sonrası çevrim içi dersler ve etkinlikler için Zoom’un aktif olarak kullanılmasının ardından, “Zoom gerçekten etkileyici bir şekilde büyüdü … ancak bu kullanımın çoğu paraya çevrilemiyor, 40 dakikalık aramalardan ücret almıyoruz.” şeklinde endişe duyduğu çekincelerinin ortadan kalktığını belirtti. Bir pazar yeri inşa etmek, Zoom’un rezervasyon ve ödeme sistemlerini merkezileştirerek hizmeti sağlayanlar için işleri kolaylaştırabileceği ve satışlardan bir pay alabileceği anlamına geliyor. OnZoom ile birlikte Zoom’u kullanarak kazanç sağlayan bireylerin Zoom platformuna ödeme yapmak zorunda bırakılması sağlanarak Zoom’un kazancının en yüksek noktada tutulması hedefleniyor.

Kaynak: BBC

Share:

administrator

1997 İstanbul doğumlu olan Kemal Berk, İTÜ Ekonomi bölümünde eğitimini sürdürüyor. Estetik açlığını Avrupa Sineması ve Müziği ile doyurmaya çalışmasının yanı sıra felsefe, nöroloji, dinler tarihi ve iktisat konularında okumalar yapmayı seviyor. Öğrenmeye ve gelişmeye yönelik durdurulamaz bir arzuya sahip olması, onu üretken ve verimli olmak için teşvik ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.