Geçtiğimiz sene hız kazanan dijitalleşme süreciyle birçok sektör çevrim içi hizmet anlayışını benimsedi. Halihazırda çevrim içi çalışma altyapısı ve tecrübesi bulunan organizasyonlar, süreç içinde gelişme göstererek uzaktan ulaşabileceğimiz ürün ve hizmet portföyünü artırmaya çalıştı. Fakat dijitalleşmenin hız kazanmasına rağmen bazı sektörler sadece yüz yüze çalışmaya devam etti. Özel izinlerle sokağa çıkabildiğimiz günlerde, sağlık kuruluşları ve temel ihtiyaçlarımızı karşılamak için açık bırakılan büyük marketlerin yanı sıra eczaneler kesintisiz hizmete devam etti. Çünkü reçeteli ilaç kontrolünün dijital olarak nasıl sağlanabileceğine bir çözüm getirilememişti.

Bu soruna çözüm geliştiren Amazon önemli bir atılıma imza atarak çevrim içi eczane hizmeti vermeye başlayacağını duyurdu. Artık ilaçlarımızı da diğer tüm gıda, kozmetik, giyim vb. malzemeler gibi dijital platformlardan tedarik edebileceğiz. Amazon Eczane isimli sistemle, ABD vatandaşları reçeteli ilaçlarını çevrim içi olarak masaüstü ya da mobil cihazları kullanarak temin edebilecek. Sistemde, müşteriler önce kendilerine ait Amazon Eczane profillerini oluşturacak, ardından kişisel verilerinin bir kısmını ve sigorta bilgilerini sisteme kaydederek reçetelerini sisteme yükleyecek. Reçeteli ilaç satımı sağlık-ecza sektörünü birbirine bağladığı için hükûmetler için önem teşkil ediyor.

Amazon Prime Eczane Nasıl Çalışıyor?

Daha önce eczacılığın dijitalleşememesinin en önemli nedeni reçeteli ilaç konusunda güvenilir çevrim içi hizmetin nasıl sağlanabileceğine çözüm bulunamaması olarak görülüyordu. Amazon güvenilir reçeteli ilaç dağıtımına, ilaçları alabilmek için lisanslı sağlık hizmeti merkezinden reçete gereksinimi şartıyla çözüm getirmiş. Önce lisanslı bir sağlık kuruluşundan aldığınız reçeteyi sisteme geçiriyorsunuz. Sonrasında sistem reçete kodunuzu kontrol ediyor, gerekli durumlarda onay için sağlık hizmeti merkezine geri bildirimde bulunuyor. Sadece reçeteli satılan ürünler sistemde belirlenmiş; bu ürünleri reçeteniz onaylanmadan temin edemiyorsunuz fakat reçetesiz alabileceğiniz ilaçları tıpkı giyim, kozmetik alışverişi yapar gibi rahatça satın alabiliyorsunuz. Bununla beraber sakıncalı kategorisinde yer alan bazı ağrı kesiciler için de üst limit belirlenmiş; tek seferde ya da kısa aralıklarla kolilerce ağrı kesici sipariş edemiyorsunuz. Şimdilik reçeteleri kontrol etmek için eczanelerde halihazırda kullanılan reçete kodlarından yararlanılıyor. Ancak yapılan açıklamada Amazon, yazılımın geliştirileceği ve reçete kodları yerine kare kod benzeri bir ilaç takip sistemi yöntemi geliştirmek istediklerini belirtti.

Amazon Prime Eczane’nin nasıl kullanılacağı ve sunduğu hizmetler açıklanıyor.

Güvenli reçeteli ilaç alışverişine getirdiği çözümün yanında sistem başka eczacılık hizmetleri de sunuyor. Sipariş edilen ilaçların müşterilerin tercih ettiği adrese ambalajlı bir şekilde teslim edileceği, 7/24 açık hatlarda, ilaçlarla ilgili görüşlerini, hastalıklarla alakalı tavsiye ve önerilerini dinlemek isteyebileceğiniz eczacılarla iletişim kurulabileceği belirtiliyor. Hatlardaki eczacıların eğitim ve çalışma öz geçmişleri sistemde detaylı olarak yer alıyor. Bununla birlikte ödeme seçeneğini belirleyebildiğiniz bölümün yanında fiyat analizi ve karşılaştırma kısmında sizlere sigorta ödenekleri, vergiler ve Amazon Eczane fiyatlarıyla sektördeki ortalama fiyatların karşılaştırıldığı bir hizmet sunuluyor.

Tekelleşme Düşündürüyor

Getirdiği yenilikçi dijital çözümlere rağmen Amazon’un e-ticareti bütünüyle tekeli altına alması düşündürüyor. Sektörde rekabet neredeyse sıfırlandı; Amazon yoluna rakipsiz olarak devam ediyor sayılır. Bunun şu an için tüketici bandında ticari ya da inovatif bağlamda negatif bir etkisi göze çarpmıyor fakat geleceğin ne getireceğini bilemeyiz. Rakipsizlik her alanda değişimi ve gelişmeyi tıkayan bir engel olarak biliniyor. Gelecekte rekabetsiz bir marketin yaratacağı rehavetle Amazon’da günümüzde sürekli kendini güncelleyen yaratıcı kimliğini koruyamayabilir. Dahası bunun tüketiciye pahalılık ya da kalitesiz hizmet gibi olumsuz geri dönüşleri olabilir. Gelişmeleri bekleyip göreceğiz fakat tekelleşme, her alanda gelecek için korkutucu sinyaller veriyor.

 “Daha fazla insan günlük işlerini evden tamamlamaya çalıştıkça, çevrim içi bünyemizde Amazon Eczane, ihtiyaç duyulan kaçınılmaz bir ilave oldu.” – Amazon Kuzey Amerika Tüketicisi Başkan Yardımcısı Doug Herrington

2019 yılında kendi reçetesiz ilaç serisini üreten Amazon, geçtiğimiz Ağustos ayında  Hindistan’da çevrim içi eczacılık faaliyetlerine başlayacağını duyurmuştu. Aspirin, ağrı kesici gibi maddelerin reçetesiz satılabildiği, ilaç sektöründeki yasal yükümlülüklerde büyük boşlukların olduğu kalabalık şehirlerde, çevrim içi hizmetle kar sağlamayı düşünen şirket için Amazon Prime Eczane platformu, sağlık sektöründe şimdiye kadarki en geniş hamle diyebiliriz. ABD’de reçeteli, reçetesiz bütün ilaçların çevrim içi ticaretinin yapılabilmesi atılımı Amazon’un pandemiden en kârlı çıkan şirketler arasında olmasının sebeplerini de özetliyor. Yenilikçi, akılcı ve pratik dijital çözümler anahtar rolü görüyor.

Ecza sektöründe yüz yüze zorunlu hizmetin nedenleri derinlemesine araştırılmış; sektördeki eksikler, ihtiyaçlar ve içinde bulunduğumuz sürecin etkileri baz alınarak tasarlanan yeni platform “Bir eczaneye gittiğinizde hangi hizmetleri almak istersiniz? sorusuna cevap bulmayı hedefliyor. Duyurulan haberin ardından, Amazon hisseleri artarken büyük ecza markaları arasında da rekabet hız kazandı. Tekelleşmenin geleceğe dair verdiği korkutucu sinyalleri şimdilik bir kenara bırakırsak, Amazon e-ticaret alanında getirdiği yenilikçi çözümlerle dijitalleşmesi zor hatta imkansız olarak değerlendirilen bir sektörde daha yeni bir çağı araladı.

Kaynak: techrunc.com

Share:

administrator

Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi 3. sınıf öğrencisi olan İpek, organizasyonların çalışma yapılarını inceleyen projeler içinde yer almayı seviyor. Ayrıca yeni tarifler denemekten ve bunları paylaşmaktan büyük keyif alıyor. Paylaşmak demişken, Gelecek Burada'da hem kendisi öğreniyor hem de öğrendiklerini ve düşündüklerini çoğaltmak için yazıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir