Yaşadığımız ülkeyi, bölgeyi tanımanın ve doğayı paylaştığımız canlıların farkında olmanın kazanımları tartışılmaz. Özellikle, doğal kaynakların hızla ve bilinçsizce tüketildiği günümüzde, gezegenimizde yaşayan diğer canlı türlerinin de akıbetini belirleyen ‘acımasız canlılar’ olduğumuzu rahatlıkla söyleyebiliyoruz. Bu konudaki sorumluluğumuzu unutmadan daha doğru bir politika oluşturmamız şart. Bunun için ise bilim insanları kadar bize de görev düşüyor. Çünkü artık bazen imece usulü bazen ise kitlesel fonlama diye çevirdiğimiz, crowdsourcing diye bir kavram var.

Her insanın kendi imkanlarıyla katkıda bulunduğu ve ortak bir amaca hizmet ettiği, herhangi bir şeyi başarmak için topluluğun gücünün kullanıldığı projelere crowdsourcing deniyor. Aslında pek de yeni bir şey sayılmaz bu imece usulü. Özellikle bizim kültürümüzde ciddi bir yeri var ancak internetin bu kadar yaygınlaşması, devlet düzenlemelerin dünyanın gelişimine ayak uyduramaması gibi etmenler birleştiğinde girişimci ekosisteminde Kickstarter, sosyal sorumluluk alanında change.org ve benzeri birçok kitlesel fonlama / imece platformu bulunuyor. Bu platformlardan birisi de iNaturalist.

California Academy of Sciences ve National Geograpich tarafından desteklenen yaklaşık [tooltip tip=”Web sitesinde 750.000, Google Play ve App Store’daki açıklamada ise 400.000 rakamı verilmiş.”]750.000[/tooltip] bilim insanı ve doğacıdan oluşan bir komüniteye sahip olan iNaturalist; Google Play ve App Storeda sunduğu uygulama ve web sitesi ile doğada gördüğümüz türleri kayda almamızı, toplulukla paylaşmamızı ve bilmediğimiz türleri topluluğa sorarak öğrenmemizi sağlarken aynı zamanda kullanılabilir bir veri havuzu oluşturmuş oluyor.

 

Evrimsel biyoloji; bitki ve kuşlar konusundaki paylaşımları ile Twitter’ı hem keyifli hem de bilgi bankası haline getiren profillerden birisi olan Emrah Çoraman’ın paylaşımı sayesinde öğrendiğimiz iNaturalist’in direkt olarak örüntü tanıma (image recognition) teknolojisini kullanan Seek uygulaması ise kamerayı yönelttiğimiz bitki ve hayvan türlerini ciddi bir doğruluk payı ile tanıyarak hem ismini bilmediğimiz türleri öğrenmemizi hem de bu türlerin özelliklerini keşfetmemize yardımcı olabiliyor. Emrah Çoraman’ın bu tweetinin altına gelen yorumlarda ilgi çekici denemeler de mevcut.

Seek isimli uygulamayı Google Play’den veya App Store’dan ücretsiz olarak indirerek keşif yaparken bilgi havuzuna bir katkı da siz yapabilirsiniz.

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir