Her yıl giderek artan iklim krizi endişeleri, çevreci uygulamaların hayatımızdaki yerini artırıyor. Küresel ısınmaya karşı önlemler alınması, insan yapımı kütlenin azaltılması, su kaynaklarının korunması, plastik atık sorununun çözülmesi ve karbon salınımının azaltılması gibi konular devletlerin uzun vadeli planlarında yer etmiş durumda. Devletlerin yasal düzenlemelerinin yanında, bireysel hareketler ve girişimler de toplumsal bilincin yaratılmasında ve dikkat çekilmesinde büyük rol oynuyor.

İngiltere merkezli bir[tooltip tip=”finans teknolojisi”]fintech[/tooltip] girişimi olan Yayzy, çevre hassasiyetinin toplum geneline yayılması ve kayda değer kitlesel değişimlerin yaşanması amacıyla oldukça çarpıcı bir uygulama geliştirdi. Henüz yalnızca iOS cihazlarda ve İngiltere hesaplarında kullanılabilen uygulama, banka hesabınıza bağlanarak yaptığınız alışverişleri takip edebiliyor ve bu alışverişlerin yarattığı çevresel etkiyi hesaplıyor. Her harcamanızdan bir karbon ayak izi hesaplayan uygulama, kullanıcılara aylık karbon salınımı dökümleri sunuyor.

Yayzy uygulamasından ekran görüntüleri

Kişiye özel karbon salınım dökümlerinin hazırlanmasıyla, sosyo-psikolojik bir olay olan sorumluluğun dağılması kaynaklı olumsuz sonuçlar azaltılabilir.

“Sorumluluğun Dağılması, bireylerin topluluk içinde sorumluluğun dağılarak azalacağını düşünerek aksiyon almaktan kaçınması ya da aldığı aksiyonun sonuçlarını üstlenmemesi olarak ifade edilebilir.”

Uygulama içerisinde yer alan karbon salınımı dengeleme uygulaması Ecosphere Plus aracılığıyla, kullanıcılar yarattıkları karbon salınımını nötrleyecek adımları öğrenebiliyor. Ayrıca uygulama içerisinde yer alan karbon salınımını azaltma adına öneriler, çevreye duyarlı işletmelerin ve üreticilerin listelenmesi gibi çeşitli kaynaklar kullanıcının kafasındaki soru işaretlerini gidermeyi hedefliyor.

Yayzy Uygulaması

Benzer işi yapan başka girişimler de yok değil, CoGo, Doconomy ve yakında yayınlanacak olan Tred gibi girişimler de Açık Bankacılık kapsamı altında kullanıcıların banka hesaplarından harcama dökümlerine ulaşarak karbon salınımı ve yerel işletmecilere destek için adımlar atıyor. Yayzy bu noktada  her harcama için tek tek hesap yapıyor olmasıyla diğerlerinden bir nebze ayrışıyor.

Geçici, her ürün için ayrı ayrı ya da aylık abonelikler şeklinde seçenekler sunan uygulama, karbon nötrleme projeleri gibi çeşitli projelerin tümünün Birleşmiş Milletler Sürdürülebilirlik Kararları‘na uygun olarak seçildiğini ifade ediyor. Karbon salınım verileri için Birleşik Krallık, ABD gibi birçok devlet ve Google ile Microsoft gibi teknoloji devleri tarafında kullanılan Vital Metrics‘ten yararlanılıyor.

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri

Belki hala iklim krizinin boyutunu tam olarak kavrayamıyoruz, yeterince ciddiye almıyor ve sessiz kalıyoruz. Gelecek 50 yıl içerisinde bugün görmezden geldiğimiz sorunlar hayati meseleler haline gelebilir. Ancak bunun bilincinde olursak ve harekete geçersek bir fark yaratabiliriz. Geleceğin dünyasına hazırlık için Yayzy gibi girişimleri işlevsiz ve uçuk bulup sırt çevirmeden önce yarattığı atmosferin önemini anlamalı ve bu tür girişimlere bir şans vermeliyiz.

Kaynak: Tech Crunch

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu Öykü, gastronomiye ve mutfak sanatlarına meraklı, ekonomi ve politikaya ilgili ve aynı zamanda veri çağında geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir