Pandemi günleriyle birlikte sanal sınıflara taşınan eğitim beraberinde pek çok gereksinimi ortaya çıkardı. Şu anda dünya çapında uzaktan öğrenim gören çocukların sayısının yaklaşık 1,2 milyar olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda eğitim sektöründe teknolojinin erişilebilir imkanlarına her zamankinden çok daha fazla ihtiyacımız olduğunu söyleyebiliriz.

Eğitimdeki bu ihtiyaca kulak veren birçok teknoloji şirketi, hem çocuklara hem de yetişkinlere eğitim desteği sunabilme konusunda yardımcı olmak için çeşitli adımlar attı. Bu teknoloji şirketlerden dördü şimdiyse bu yılki Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) sesli asistanlarından, artırılmış gerçeklik (AR)/sanal gerçeklik (VR) ve çevrim içi ölçme ve değerlendirme teknolojilerine kadar birçok yeni teknolojiyi sergiliyor.

Eğitimde Sesli Asistanlar

İnsanların evlerinde Amazon Alexa, Apple Siri, Samsung Bixby, Microsoft Cortana ve Google Assistant gibi tahmini 4,2 milyar ses asistanı var. Bu sayının 2024 yılına kadar 8,4 milyara çıkacağı tahmin ediliyor.

İnsanların birbirleriyle bağlantı kurmalarının ve evden çalışıp öğrenmenin yeni yollarını nasıl bulduklarını anlatan çocuk ürünleri tasarım stüdyosu Creativity Inc. Kıdemli Pazarlama Direktörü Caitlin Gutekunst, sayıları gün geçtikte artan bu sesli asistanların eğitim sektöründeki yerini giderek sağlamlaştıracağına dikkat çekiyor.

Gutekunst sesi, insanların teknolojik sistemlerle etkileşime girmesi için yeni bir kanal olarak tanımlıyor. Yeni öğrenme fırsatları sunan ses teknolojisi, pandemi döneminden önce halihazırda üniversite kampüslerinde öğrencilere bilgi vermek, kampüs içi etkinliklere ilişkin bildirimler sağlamak ve yabancı dil konuşanlara yardımcı olmak için ses kullanılıyordu. Pandemi süreciyle birlikteyse aileler sesli asistanları sanal okul zili olarak kullanmaya başlayarak çocuklarına derslerini hatırlatmaya başladı.

Alexa ile öğrenci hayatınıza yön verin
“Alexa ile öğrencilik hayatıyla başa çıkma”

Sınıfta AR/VR

3D yazılım geliştiricisi bir firma olan Spatial’ın Ürün Müdürü Aaron Dence, koronavirüs salgınının, yeni teknolojilerin ev içi kullanımında benimsenmesini üç ila dört yıl hızlandırdığını tahmin ediyor. Sınıfların evlere taşındığı bu dönemde [tooltip tip=”Artırılmış Gerçeklik – Sanal Gerçeklik”]AR/VR[/tooltip] teknolojileri 3B modelleme gibi imkanlar sunarak öğrencilerin öğrenimine destek oluyor.

AR/VR desteğiyle 3B modelleme
AR/VR desteğiyle 3B modelleme

AR/VR teknolojilerinin eğitim sektöründe etkisini genişletmesiyle öğrenciler oturdukları yerden bambaşka coğrafyalara seyahat edebilmeye, farklı uygulama ve kaynakları kullanma yeteneği kazanmaya başladı. Bilişsel kazanımlara ek olarak VR teknolojisi, öğrencilerin fiziksel olarak hareket ettirmelerini gerektiren görevlerden kas hafızası kazanmaya kadar uygulayarak öğrenme fırsatı sunuyor.

Fuardaki bir başka firma olan Schell Games, lise öğrencilerini kimya laboratuvarı ekipmanlarıyla nasıl etkileşim kuracaklarını öğreten sanal gerçeklik ürünü HoloLab Champions ile tanıştırıyor. Aynı zamanda ortaokul öğrencilerinin Ben Franklin’den Yüksek Mahkeme Yargıcı Sonia Sotomayor’a kadar ABD’nin meşhur tarihi figürlerinin yerine geçmelerine olanak tanıyan History Maker’ı deneme fırsatı sunuyor.

Schell Games' History Maker / Kaynak: Schell Games
Schell Games’ History Maker / Kaynak: Schell Games

Bu sayede öğrenciler sanal gerçeklik sayesinde okul laboratuvarındaymış gibi deneyler yaparak uygulamalı deneyim kazanıyor. Uzaktan eğitim sürecinde özellikle fiziksel şartların uygun olmaması sebebiyle eksik kalan dersler AR/VR teknolojilerinin kullanımıyla telafi edilebilir.

Uzaktan Ölçme ve Değerlendirme

Eğitimin en önemli bileşenlerinden olan ölçme ve değerlendirme uzaktan eğitime geçişle birlikte yeni ölçme ve değerlendirme araçlarına ihtiyacı ortaya çıkardı. Sınıf içi performansa dayalı değerlendirmelerin uzaktan eğitimde tam olarak yerine getirilememesi dijital değerlendirme araçlarına yeni bir gelişim olanağı sağlıyor. Fuardaki uzaktan değerlendirme çalışmaları yürüten şirketlerden biri olan Examd Inc.’ın kurucu ortağı Shantanu Dev tasarladıkları uzaktan ölçme ve değerlendirme araçlarının hangi teknolojiler tarafından desteklendiğini anlattı.

Shantanu Dev, geliştirdikleri araçların çeşitli şüpheli davranışları %96’ya varan doğruluk oranıyla tespit edebilen ve otomatik olarak işaretleyen bir yapay zekâ algoritması kullandığını ve yazılımlarının doğru öğrencinin sınava girdiğinden emin olmak için birkaç kimlik doğrulama katmanı içerdiğini ifade etti.

Çift kamera, ayna, sekmeler arası geçişi takip edebilen uygulamalar gibi öğrencilerin sınav  kaygısını artırabilen metotların çözüm yolu olarak seçilmesi uzaktan eğitim sürecini çıkmaza sokabilir. Özellikle pandemi sona erdiğinde bile uzaktan eğitimin hem çocuk hem de yetişkin eğitiminin bir parçası olmaya devam edebileceği ihtimalini göz önünde bulundurduğumuzda öğrenci odaklı teknolojik çözümler üretilmesi gerektiği gerçeğiyle yüzleşiyoruz.

CES 2021 gibi teknoloji odaklı fuarlar, eğitimde yıkıcı teknolojilerin nasıl ve hangi şekillerde kullanılabileceğine dair önemli fikirler sunabilir. Ne zaman biteceğini henüz kestiremediğimiz pandemi döneminde uzaktan eğitimi iyileştirebilecek teknolojik gelişmeleri her daim heyecanla karşılamaya devam ediyoruz.

Kaynak: Interesting Engineering

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi 4. Sınıf öğrencisi olan İrem; eğitim teknolojileri ve psikolojisi, sosyal psikoloji, dil öğreniminde teknolojinin etkisi gibi alanlarda öğrenime ve paylaşıma olan ilgisiyle beraber geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir