Dünya’nın en büyük Tüketici Elektroniği Fuarı CES, 2021 yılında dijital etkinlik formatına geçti. Elektronik devi firmalar kendi bünyelerinde oluşturdukları tanıtım videoları ve video-konferans basın toplantılarıyla lansman çalışmalarını tümüyle dijital ortama entegre etti. Fuar organizatörleri sanal yeni çözümler için kıyasıya yarışırken birbirinden yaratıcı dijital tanıtım fikirleri ile karşılaştık.

Dijital Influencerlık

Bu yöntemlerin en ilgi çekici olanlarından biri LG’nin CES 2021 tanıtım konuşmasını gerçekleştirmesi için sanal influencer tercih etmesi oldu. Reah Keem adlı yapay zekâ LG’nin derin öğrenme teknolojisini kullanarak neredeyse gerçek bir insandan ayırt edilemeyecek videosu ile LG’nin CES 2021 açılışını yaptı.

Daha önce sanal internet fenomenlerinin toplumu manipüle etmesine yönelik soru işaretlerimizi dile getirdiğimiz içeriğimizde dijital influencerlık dünyasına adım atmıştık. Sanal influencerların isimlerine özel sosyal medya hesaplarında diğer dijital fenomenlerle konser vb. etkinliklere katılıp paylaştığı bir dünyaları olduğunu görmüştük. Bizlerin en büyük endişesi sanal fenomenlerin reklam ögesi olarak kullanılıyor olması ve hesaplarını kontrol eden kişiyi asla bilmiyor oluşumuzdu.

Reah Keem, LG’nin yeni seri robotlarını tanıtıyor

Reah Keem

Reah Keem de içerikte bahsedilen dijital influencerlar gibi insansı bir hayat sürüyor. Kendisi sanal bir bestekâr ve DJ olmasının yanı sıra tabii ki kendine ait bir Instagram sayfasına sahip. Henüz diğer dijital influencerlar kadar takipçi sayısı yok ve Instagram profili diğerleri kadar profesyonel yönetilmiyor. Ancak tüm dijital influencerlar gibi o da dış görünüşü ve sosyal medya hesaplarında yansıttığı hayat tarzıyla normal bir Instagram kullanıcısından ayırt edilemiyor.

Keem, etkinliğin kendine ayrılan bölümünde LG CLOi UV-C yeni robot serisini tanıttı. Bu robot serisi LG tarafından Aralık ayında tanıtılmıştı. COVID-19 sonrası artan hijyen standartları için geliştirilen seri için pandemi robotları ifadesini de kullanabiliriz. Yeni seri robotlar oteller ve restoranlar gibi insan trafiğinin yoğun olduğu mekanları dezenfekte etmek için ultraviyole C (UV-C)  ışığını kullanacak.

Reah Keem Instagram’da normal fenomenlerden ayırt edilemeyen bir hayat sürüyor

Reah Keem Güney Koreli bir sanal femonen ve milliyeti tesadüfen belirlenmedi. Keem, Güney Kore merkezli LG’nin bu etkinlik için özel olarak tasarladığı bir dijital influencer. Dolayısıyla bu etkinlikten sonra geleceğinin olup olmayacağı belli değil. Yukarıda bahsettiğimiz sosyal medya hesaplarının yeterince profesyonel olmaması ya da az takipçisi olması gibi detaylar da tek seferlik bir lansmanda kullanılmasına neden olabilir.

Daha iyi bir lansman stratejisi mümkün müydü?

Peki LG bu sıra dışı lansman fikriyle gerçek bir başarı yakalayabildi mi? Yoksa, tüm bu tek seferlik strateji yaratıcı pazarlama fikirlerini kalıcılıktan uzaklaştırıyor mu? İkinci seçenek bizlere daha yakın bir ihtimal gibi görünüyor.

Tümüyle dijital platformlara taşınan küresel bir teknoloji fuarının açılışını sanal bir fenomen aracılığıyla yapmak herkesi epey şaşırtan iddialı bir fikir olarak gündeme geldi. Ancak bu tanıtımda hâlihazırda ün kazanmış, takipçi sayısı milyonlara ulaşmış sanal influencerlar tercih edilemez miydi? Bu etkinlik için tasarlanan Reah Keem daha profesyonelce yönetilerek uzun vadede bir marka yüzü haline getirilemez miydi?

LG bu fikirle hem sanal influencerlığın popülaritesini arttırdı hem de diğer teknoloji şirketlerine pazarlama konusunda sıra dışı yaratıcılıkların kapısını araladı.

Kaynak: theverge.com

Share:

administrator

Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi 3. sınıf öğrencisi olan İpek, organizasyonların çalışma yapılarını inceleyen projeler içinde yer almayı seviyor. Ayrıca yeni tarifler denemekten ve bunları paylaşmaktan büyük keyif alıyor. Paylaşmak demişken, Gelecek Burada'da hem kendisi öğreniyor hem de öğrendiklerini ve düşündüklerini çoğaltmak için yazıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.