Samsung son dönemde sürdürülebilirlik konusunda yaptığı atılımlarla dikkat çekiyor. CES 2021’de tanıttığı ürünlerle sürdürülebilirlik konusundaki yatırımlarının devam edeceği sinyalini veren Samsung, bunun yanında daha kaliteli bir yeni normal deneyimi için ev teknolojilerinde planladıkları yenilikleri duyurdu.

Evlerimizin önemi artıyor

BESPOKE, 110 inç MICRO LED ve JetBot 90 AI+ gibi ürünlerle evde kalmayı keyifli hâle getirmeyi amaçlayan Samsung, ürün ve ambalaj tasarımlarında çevre dostu tercihleri ile sürdürülebilirlik hedefini zorunlu karantinayı eğlenceli hale getirebilmek fikriyle birleştirdi.

CES 2021’de video konferans yoluyla gerçekleştirilen dijital basın toplantısında gelecek vizyonunu anlatan Samsung pandemi koşullarının teknolojik çözüm arayışlarını nasıl yönlendirdiğini aktardı. Bu sene pazara sürmeyi planladıkları tüm ürünlerde insanlara evde kalmanın bir zorunluluk olduğunu unutturup evde kalmak isteyecekleri yenilikler aradıklarını söylediler. Bunun için de yapay zekâ kavrayışını olabildiğince geliştirmeye çalıştıklarını anlattılar.

“Yaşadığımız dünya farklılaşıyor ve birçoğumuz, diğer birçok değişimin yanında, evlerimizin öneminin arttığı yeni bir gerçeklikle karşı karşıyayız. Ortaya koyduğumuz inovasyonlar, kişiliğinizi yansıtmanıza yardımcı olacak, daha bireysel ve daha sezgisel deneyimleri sizlere sunmak üzere tasarlanıyor. Yapay zekâyı merkezine alan, kullanıcılara daha iyi bir gelecek sağlayabilecek yeni nesil inovasyonu sunabilmek için var gücümüzle çalışıyoruz.” -Ar&Ge Sorumlu Başkanı Sebastian Seung

Değişen yaşam şartları ve evde kalmanın öneminin artmasıyla ürün yelpazesini yeniden şekillendiren Samsung’un fuarda duyurduğu teknolojiler şu şekilde özetlenebilir:

  • JetBot 90 AI+ : Yeni elektrikli süpürge en iyi süpürme rotasını çıkarmak için nesneleri algılayan ve sınıflandıran nesne algılama teknolojisi ile öne çıkıyor. [tooltip tip=”lazer darbeleri kullanılarak bir nesne veya bir yüzeyin uzaklığını anlamaya yarayan teknoloji”] LiDAR [/tooltip] ve üç boyutlu sensörler, JetBot 90 AI+’ın kablolara ve küçük boyutlu nesnelere çarpmasını önlerken evinizin ulaşılması zor köşelerini bile temizleyebilmeyi hedefliyor. Bir kamerası bulunan süpürge ev içi izleme uygulaması SmartThings ile birlikte çalışıyor.
JetBot 90 AI
  • Samsung AI Çamaşır Makinesi: Yapay zekâya sahip yeni Samsung çamaşır makineleri alışkanlıklarınızı öğrenerek en sık kullandığınız yıkama programlarını kolay kullanımlı panelinde sıralıyor. JetBot 90 AI+ gibi Samsung AI Çamaşır Makineleri de SmartThings uygulaması ile birlikte çalışıyor. Böylece yıkamayı uzaktan başlatmak, durdurmak, döngü sonu uyarıları almak, en uygun yıkama programı önerilerini görmek gibi alternatiflere akıllı telefonunuz ile ulaşıyorsunuz.
Samsung AI Çamaşır Makinesi
  • Samsung Bot™ Care: Yeni robot serisi ev içi alışkanlıklarınızı tanımak ve bunlara yanıt verebilmek üzere tasarlandı. Size, ezberlediği takviminizden yola çıkarak, yoğun günlerinizde öneri ve hatırlatmalarda bulunması hedeflenen ürünün ev içi asistan olarak hizmet sunması bekleniyor.
Yardımcı Asistan Bot Care
  • Samsung Bot™ Handy: Yine ev içi asistan olarak hizmet etmesi beklenen ürün gerçek anlamda sizin eliniz kolunuz olabilir. Çünkü ev içi nesnelerin hareketi ve taşınması hedefleniyor. Farklı nesnelerin maddesel bileşimini algılayarak, ev içindeki nesneleri ve eşyaları kaldırmak ve taşımak için uygulaması gereken gücü hesaplayacak. Bu sayede dağınık odaları toplama veya yemekten sonra bulaşıkları kaldırma gibi ev işlerinde size yardımcı olabilecek.
Bot Handy evlerin daimi yardımcısı
  • Samsung Bot™ Retail: Ev içi teknolojilere bu kadar yoğunlaşmışken zorunlu ev dışı aktiviteleri es geçmek olmaz. Somut yapay zekâ teknolojisi Samsung Bot Retail ile alışveriş esnasında size yardımcı olması hedeflenen bir ürün tasarlanıyor. Akıllı cihazınızla eşleşebilen Bot Retail ile ödeme, paketleme ve taşımanın kolaylaşması hedefleniyor.
Samsung Bot Retail

Yukarıda bahsedilen yeni teknolojiler Samsung’un geliştirilmiş yapay zekâyla donatılmış, evde yaşam standartlarını arttırmayı hedefleyen çalışmaları. Peki, girişte bahsettiğimiz inovasyonlar ve Samsung’un sürdürülebilir hedeflerinin CES 2021 fuarı ile ilgisi ne?

CES 2021 & Samsung

Samsung fuarda BESPOKE, 110 inç MICRO LED ve JetBot 90 AI+ başta olmak üzere yenilikçi ev teknolojisi ürünleri ve bu ürünlerdeki sürdürülebilir hedefleri detaylandırdı. Yeni ürünlerde de yeni teknolojiler gibi yapay zekâ ve günlük ihtiyaçlar ön planda tutulmuş. Sürdürülebilirlik adına her ürün için daha uzun bir yaşam döngüsü hedeflenmiş. Bunun için farklı programlar ve ambalaj yöntemleri tasarlanmış:

  • Galaxy ile evde ileri dönüşüm: Galaxy İleri Dönüşüm Programını Galaxy ile Evde İleri Dönüşüm Programıyla güncelleyen Samsung, bir Galaxy telefonun yaşam döngüsünü yeniden kurgulayarak cihazlarına nasıl yeniden işlev kazandırabileceklerine ilişkin seçenekler sunuyor.

 

  • TV ürünlerinde çevreci ambalaj: Samsung, 2021 yılında [tooltip tip=”sürdürülebilir ambalaj “]eko ambalaj [/tooltip] ürünlerine QLED, UHD TV, monitörler ve ses ürünlerinin dâhil edileceğini duyurdu. Ambalajlama yöntemlerini sürdürülebilirlik odağında şekillendiren Samsung’un kısmen geri dönüştürülmüş plastikten ürettiği yeni Güneş Enerjili Televizyon Kumandası, güneş veya iç mekân ışığında şarj olarak, pil atığını azaltıyor.
Samsung Sunumu: Daha İyi Bir Yeni Normal

Fuarda gençlerin istihdamı, sürdürülebilirlik, yeni teknolojilere yapay zekâ takviyesi ve günlük ihtiyaçlara yönelik inovatif birçok ürün ve programdan bahsedildi. Daha İyi Bir Yeni Normal sunumunun detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Pandemi koşulları alışkanlıklarımızı ve önceliklerimizi değiştirdi. Değişime ayak uyduran markalarsa bu süreci kazançlı bir hale getiriyor. Samsung CES 2021’de tanıttığı teknolojiler ve inovatif ürünlerle evde yaşamı çekici kılan, yapay zekâyı günlük hayatın bir parçası haline getiren ve sürdürülebilirliği önemseyen yaklaşımıyla ihtiyaçlara cevap verebildiğini gösterdi.

Karantina şartlarında tamamen dijitalleşen ve bu bağlamda ilk dijital teknoloji fuarı olma özelliğini taşıyan CES 2021’de yaptığı sunumla Samsung pandemi koşullarından aldığı ilhamla süreci avantaja çevirmiş olduğunu gösteriyor.

Share:

administrator

Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi 3. sınıf öğrencisi olan İpek, organizasyonların çalışma yapılarını inceleyen projeler içinde yer almayı seviyor. Ayrıca yeni tarifler denemekten ve bunları paylaşmaktan büyük keyif alıyor. Paylaşmak demişken, Gelecek Burada'da hem kendisi öğreniyor hem de öğrendiklerini ve düşündüklerini çoğaltmak için yazıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir