Gözetleme sistemleri gün geçtikçe hayatımızda yer edinmeye başlamışken hâlâ insanları ortak bir paydada buluşturabilmiş değil. Bazı politikacılar ve aktivistler, İngiltere polisinin ve kimi şirketlerin kamu gözetimi için canlı yüz tanıma özelliğini kullanarak bireyin gizlilik hakkına müdahale ve ihlalde bulunduğu için bu teknolojiyi bırakmaları gerektiğini savunuyor. Ek olarak yüz tanımanın düzgün bir şekilde incelenmeden önce Birleşik Krallık’ta kullanılmaya başlandığını vurguluyorlar. 

Ancak gözetleme savunucularına göre bu teknoloji polisin zayıf kalacağo terör zanlıları gibi insanları yakalayabileceğinden halkı korumaya yardımcı olabilir. CCTV (Kapalı Devre Televizyon) tarafından yakalanan yüzler, polis tarafından derlenen izleme listelerine karşı gerçek zamanlı olarak kontrol ediliyor.

Araştırmacılar, bazı sistemlerin kadınları ve koyu tenli insanları yanlış tanıma olasılıkları daha yüksek olduğu için önyargılara karşı savunmasız olabilecekleri konusunda endişelerini dile getiriyor. Dünya çapında teknoloji tedarikçisi olan Digital Barriers, yüz tanımanın terörle mücadele için gerekli bir araç olduğunu söylüyor.

“Londra’nın merkezinde, halka büyük ölçüde zarar vermek isteyen bir grup insan olduğunu biliyorum. Bu grubu denemek ve engellemek adına yüz tanıma kullanmak için kamu desteğine sahip misiniz? Bireyler [zanlılar] zarar vermeden önce zarar görebilecek mi?”

CEO Zak Doffman

Gizlilik kampanya grubu Big Brother Watch tarafından yazılmış konu ile ilgili mektubu 18’den fazla politikacı, Uluslararası Af Örgütü ve Özgürlük dahil olmak üzere yirmi beş kampanya grubu, akademisyenler ve avukatlar da imzaladı. Son zamanlarda Kings Cross malikanesi de sahiplerinin halkı bilgilendirmeden yüz tanıma teknolojisini kullandıkları için tartışmanın merkezinde yer alıyor. Hem Büyükşehir Polisi hem de İngiliz Ulaştırma Polisi’nin -başlangıçta bunu reddetseler de- şirkete veri tabanları için görüntüler sağladığı açığa çıktı.

Nitekim İngiltere İçişleri Bakanı da halkı koruma adına şüpheli ve suçluları tespit etmelerine ve bulmalarına yardımcı olmaları çin yüz tanıma da dahil olmak üzere yeni teknolojiler üzerine çalıştıklarını açıkladı. İngiltere Güvenlik Kamerası Komiseri Tony Porter, bu teknolojinin polis kuvvetleri tarafından resmi olarak kabul edilmeden önce, teknolojinin nasıl kullanılacağını düzenleyen bir dizi katı standart olması gerektiğini düşünüyor.

Kaynak: bbc

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.