Birkaç ay önce karşılaştığımız bir haberde; ConvNetQuake isimli bir algoritma (bir yapay zeka) sayesinde depremlerin, konvonsiyonel yöntemlere göre 17 kat daha başarılı şekilde tespit edilebildiğini görmüştük.

99 depreminin etkilerini hala kafamızdan silememişken, yeni bir büyük İstanbul depreminin de yakın gelecekte gerçekleşeceğini sürekli duyuyuoruz. Deprem gerçekleştiğinde oluşacak yıkımı engelleyecek hazırlıklar ne derecede hazır veya halkımız bu konularda ne kadar bilinçli tartışılır ancak en azından depremi önceden tahmin edebilmek de çok büyük önem arz ediyor. Depremi ön görebilmek büyük bir can kaybını engelleyebilecekken yıllarca sürebilen artçı depremleri tespit edebilmek de oldukça önemli.

Harvard Üniversitesi ve Google’ın AI (yapay zeka) takımı tarafından geliştirilen bir neural network (Yapay sinir ağları – Derin öğrenme metodlarından birisidir), şu anki kullanılan sistemlere göre; artçı depremlerin yerini tespit etme konusunda oldukça iyi durumda.

Natura dergisinde yayımlanan makaleye göre; ilk olarak, 131.000 ana deprem ve artçı deprem örneği alınarak, depremin ana noktasına göre 5 kilometreye 5 kilometrelik bir hücre ızgarası üretmek üzere tasarladıkları bir sinir ağı üzerine veri beslendi. Daha sonra, ana depremin her bir çevre hücrenin merkezindeki stres seviyesini nasıl değiştirdiğini gösteren sinir ağını beslediler. Son olarak Neural network her bir hücre için artçı sarsıntının meydana gelme olasılığını öngörmeyi başardı.

Sonrasında 30.000 ana deprem ve artçı deprem üzerinde bir test gerçekleştiren araştırmacılar, yapay zekanın artçı depremlerin yerini tahmin etme konusunda konvansiyonel yöntemlere göre çok çok daha başarılı olduğunu görmüş.

Haberimiz olmasa da günümüzde binlerce deprem yaşanıyor. En son 1999 yılında tanıklık ettiğimiz büyük depremin bir benzeri ise önümüzdeki yıllarda İstanbul’da tekrar bekleniyor. Bu konuda hem devlet nezdinde hem de kişisel olarak gereken önemin verilmesi ve önlemlerin alınması da hayati önem taşıyor. Neden büyük bir İstanbul depremi beklendiğini ve o gün geldiğinde neler yapabileceğimize dair önerilerin olduğu Ekşi Şeyler derlemesini okuyabilirsiniz.

Kaynak: Futurism

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.