Greta Thunberg ve arkadaşlarının yarattığı gündem sonucunda dünya “komplo” ve “iklim” destekçileri olarak ikiye ayrılmış durumda. Bir kısım Greta’nın bir proje olduğunu diğer kısım ise Greta’nın kim olduğunun bir önemi olmadığını, Dünya’nın sürekli kötüye gittiğini savunuyor. Ne düşüneceğimizden emin değilsek SALT’ın “Bu Son Şansımız mı?” çalışmasına bir göz atabiliriz.

2015 yılında Paris’te gerçekleştirilen iklim zirvesi COP21 paralelinde başlayan gösterim programı Bu Son Şansımız mı?, bu yıl da Aralık ayında İstanbul ve Ankara’da meraklılarını ağırlayacak. 5. Yılına giren programda bu sene 3-8 Aralık tarihlerinde SALT Beyoğlu’nda sekiz, 18-20 Aralık tarihlerinde Goethe Institut-Ankara’da beş belgesel yapım sunulacak.

İklim krizi ile ilgili farkındalık yaratmak isteyen, konu ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak isteyen, belgesel yapımlara ilgi duyan veya konu hakkında bir karara varmadan daha fazla şey öğrenmek isteyenlerin mutlaka katılmasını tavsiye ederiz. Hatta boş saatlerinde yapacak daha iyi bir şeyi olmayanların eşini, arkadaşını, sevgilisini alıp bir farklılık denemesi de isabetli olacaktır, zira hepimiz bir yerden başlamalıyız.

Program dahilinde gösterilecek belgesellerin fragmanları da bir hayli ilgi çekici duruyor, hem yayın akışını hem de fragmanları birlikte paylaşmış olalım:

**Aşağıdaki program İstanbul için geçerlidir, Ankara’nın (18-20 Aralık) detaylı programı henüz yayınlanmadı.

3 ARALIK SALI

18.30 Stefano Liberti ve Enrico Parenti, Soyalism [Soyalizm], 2018

 

20.00 Jennifer Baichwal, Edward Burtynsky ve Nicholas de Pencier,
Anthropocene: The Human Epoch [Antroposen: İnsan Çağı], 2018

 

4 ARALIK ÇARŞAMBA

19.00 Victor Kossakovsky, Aquarela, 2018

 

6 ARALIK CUMA

19.00 Sasha Friedlander ve Cynthia Wade, Grit, 2018

 

7 ARALIK CUMARTESİ

18.00 Josh Murphy, Artifishal, 2019

 

19.30 Brett Story, The Hottest August [En Sıcak Ağustos], 2019

 

8 ARALIK PAZAR

14.00 David Gómez Rollán, Chamán [Şaman], 2018

 

16.00 Lindsey Grayzel, The Reluctant Radical [Zoraki Radikal], 2018

Kaynak: SALT

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.