Gelişen teknoloji ile birlikte artan ihtiyaçlar, beraberinde bir takım temel problemleri de getiriyor. Dünyadaki karbondioksit salınımı son yüz yılın en üst noktasında. Doğa ile barışmak için bir hayli geç kalmış olsak da umudumuzu yitirmememiz gerektiğinin bilincinde olmamız gerekiyor.

Zorlu yaşam şartlarının farkında olmadan yaşadığımız metropollerdeki hava kirliliği, hepimiz için büyük bir tehdit oluşturuyor. Bunun bilincinde olan bir proje özel alanlarımızda kötü hava solumayı engelleyen bir ürünle karşımıza çıkıyor.

Kitlesel fonlama-destek sitesi Kickstarter’da istediği fonu almayı başarmış olan BRID adlı ürün, pazarındaki rakiplere göre farklı iddiaları bulunan bir hava temizleyicisi.

Dört adet orijinal patenti ile piyasaya giriş yapan ürünün; Titanyum Dioksit gövdesi LED ışık ile çalışmak üzere modifiye edilmiş ve bu UV ışık kullanan diğer hava temizleyicilerinin aksine ozon üretmeyen bir hava temizleyicisi olmasını sağlamış.

Karbondioksit, bakteri, koku, alerjenler, nitrik oksit(NoX), küf sporları ve mikroplar gibi bir çok kirliliğin temizlenmesini sağlayan cihaz kendine özel yöntemleri ile kirli havayı içerde fırınlayarak, muadillerinin aksine dışarı istenmeyen gazların tekrar çıkmasını önlüyor ve bunları yaparken kullanılan filtrenin sadece su ile temizlenmesi yetiyor. Çünkü diğer hava temizleyici cihazlarda, belli bir süre içerisinde filtre değişikliği yapmak gerekiyordu ve bu ciddi bütçe gerektiren bir zorunluluk olduğu için can sıkıcı olabiliyordu. Bu piyasa hakkında fazla bilgim yok ancak kampanyanın sayfasında yazanlarla, küçük araştırmalarım sonucunda ulaştığım bilgilerde herhangi bir çelişki bulamadım.

Ozon salınımı yapmaması neden önemli?

Burada anlatılana göre; bu tür cihazlar ortamdaki tüm havayı çekerek oksijeni (o2), ozon olarak (o3) ortama geri veriyor. Ozon’da 3 oksijen molekülü bulunduğu için ortamdaki gazlara baskın geliyor ve tüm kokuyu yok ediyor. Ancak ozon solumak da pek sağlıklı sonuçlar doğurmadığı için, bu tür cihazlar pek güvenilir değil. Bu noktada BRID, ozon salınımı yapmadığını iddia ediyor.

Şubat 2018’de teslimata başlama sözü verilen ürün için erken ödeme seçeneklerinde birçok paket  tükenmiş. Yine de şansınızı denemek isterseniz bir bakın, size uygun paket bulamazsanız bir süre beklemeniz gerekecek.

 

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.