Sadık dostumuz olan köpekler çok uzun zamandır polislerle beraber çalışmakta hatta üstün zekaları ve iş ahlakları sayesinde bazı zamanlar meslektaşlarının başaramayacağı kadar zor görevlerin bile üstesinden gelebilmekteler.

Öyle ki 1. Dünya Savaşı, 2. Dünya Savaşı, Kore Savaşı, Vietnam Savaşı gibi büyük dünya savaşlarında dahi sevimli dostlarımızın yer aldığını biliyoruz. Özellikle bomba imha gibi tehlikeli görevlerde onların yardımına başvuruluyor. Fakat bu tip görevler insanlar için tehlikeli olduğu kadar onlar için de tehlike arz ediyor. Buna bir çözüm getirmek için ise ilk adım ABD’de atıldı. Massachusetts polis teşkilatı, Boston Dynamics’in geliştirdiği Spot isimli robot köpeği 90 günlük bir süreyle sahada denedi.

Kullanım alanlarıyla ilgili belgelerde tam bir bilgi paylaşımı yapılmadı fakat bir eyalet polisi sözcüsüne göre robot köpekler askerlere şüpheli cihazların veya görüntülerin sağlanması için bir çeşit mobil uzaktan gözlem cihazı olarak görev yaptı. Sivil halkın bir kısmının korkutucu olarak gördüğü bu gelişmeyle ilgili, polisin robot köpekler üzerinde ne kadar gözetim hakkı olacağı da merak konusu. Zaten Boston Dynamics İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Michael Perry robot köpeğin asla silahlandırılması gibi bir durum olmadığının güvencesini vermişti.

robot-köpek-spot-gelecek-burada-gif

Geçtiğimiz günlerde Adam Savage, Adam Savage’s Tested isimli Youtube kanalının son videosunda kocaman bir kutunun üzerinde oturuyordu. Kendisini erken Noel hediyesi alan bir çocuğa benzeten Savage’ın oturduğu kutunun içinde ise robot köpek Spot vardı. Videoda açıklandığına göre, Adam Savage’s Tested ekibi bu sene Spot ile birlikte çalışarak robot köpeğin yeteneklerini keşfedecek ve Boston Dynamics’in bu yetenekleri geliştirmesinin önünü açacak. Ekibin bu amaçla yaptığı ilk çalışma Spot’u açık alanda bir engel parkurunda denemek oldu.

Savage çektiği son videoda “Onları her gördüğümde bu robot köpeklerin muhteşem mühendislik parçaları olduğunu düşünürdüm. Ama aslında onları adım adım yürütmek bile Spot’un mucizeviliğinin ne kadar derin bir düzeyde olduğunu gözler önüne seriyor.” dedi.

Boston Dynamics’in Spot’u Savage’a hediye etme kararı, robot köpeği pazara sunmaya hazırlandıkları şu günlerde onlara bu yolda bir basamak olacak gibi görünüyor. Aynı günlerde yeni CEO’su Rob Playter’ı tanıtan şirket, Spot Yazılım Geliştirme Kitini GitHub aracılığıyla herkese açık hale getirdiğini ve bu konuda Actuate isimli ilk geliştirici konferansını yapacağını da duyurdu.

Spot elbette Boston Dynamics’in geliştirdiği ve kullanıma sunacağı tek robot değil. Şirket yıllardır insansı robot Atlas üzerine de çalışmalar yapıyor. Bazı durumlar için insanlardan daha iyi bir hareket kabiliyetine sahip olan Atlas şu anlık dünyanın en gelişmiş insansı robot modeli olarak biliniyor. İlerleyen süreçte o da aynı Spot gibi asker ve polis birlikleri içine dahil olabilir.

kaynak: Futurism

Share:

administrator

Yıldız Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi olan Kardelen, yeni filmler ve müzikler keşfetmenin yanında teknolojik yenilikleri takip etmekten büyük keyif alıyor ve kendisine ilginç gelen şeyleri Gelecek Burada için yazıyor çiziyor, hatta bizzat Gelecek Burada'nın podcast yayınlarını yürütüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir