İçeriklerimizde sıkça VR ve AR teknolojilerinin hakim olduğu bir dünyada nelerle karşılaşacağımıza dair anektodlar sunuyoruz. VR ([tooltip tip=”Virtual Reality”]sanal gerçeklik[/tooltip]) ve AR ([tooltip tip=”Augmented Reality”]Artırılmış gerçeklik[/tooltip]) teknolojilerinin hayatımıza gerçek anlamda dahil olabilmesi; yani yolda yürürken sağımızda solumuzda gördüğümüz dükkan tabelalarının anlık olarak farklı tasarımlara bürünebilmesi ve daha fazlası için akıllı gözlükler ve akıllı lensler konusunda daha ileri gidebilmemiz gerekiyor. Google gibi büyük şirketler bu konuyu yıllardır gündeme taşıyor olsa da henüz son kullanıcıya ulaşabilen hafif ve şık bir akıllı gözlüğe veya lense sahip değiliz.

Dünya çapında elektronik, mühendislik ve otomotiv parça sağlayıcısı olarak tanınan Bosch’un ortaya çıkan yeni akıllı gözlük konsepti Light Drive bugüne kadar karşılaştığımız en ikna edici ürün olabilir. 8 mm’lik küçük devre kartı sayesinde normal çerçevesi normal gözlüklerle aynı kalınlıkta olan Light Drive’ın sapları normal gözlüklere göre birazcık kalın olsa da bugüne kadar denk geldiğimiz akıllı gözlük konseptlerine göre bir hayli ince duruyor ve normal kullanıcılar açısından kabul edilebilir gibi hissettiriyor.


Tümleşik bir kamera veya ekranı bulunmayan gözlüğün teknolojisi; görüntünün direkt olarak gözlük lenslerinden retinaya yansıtılmasına dayanıyor ve böylece gün ışığında dahil kullanılarak 24 saatlik bir deneyim sunabilmiş oluyor. Bu süreç içerisinde araba veya bisiklet kullanırken navigasyon bilgilerini direkt gözünüzün önünde görmek; alışveriş yaparken alınacaklar listenizdeki öğeleri kolayca işaretlemek gibi kullanım senaryoları sunuluyor olsa da bunun, ürünün çıkacağı güne kadar birçok farklı senaryo ile geliştirilebileceğini ve yeni özellikler eklenebileceğini düşünüyorum.

2020 yılında CES’te tanıtılacak ürünün 2021 yılından önce kullanıcıya ulaşması beklenmiyor ve Bosch’un bu ürün üzerinde tek başına çalışma yolunu mu yoksa teknolojiyi 3. Parti şirketlere satma/ paylaşma yolunu mu seçeceği henüz bilinmiyor.

[button color=”red” size=”normal” alignment=”center” rel=”follow” openin=”newwindow” url=”https://www.gelecekburada.net/sonynin-lens-patenti-ve-artirilmis-gerceklik/”]Sony’nin Lens Patenti ve Artırılmış Gerçeklik[/button]

Kaynak: pocket-lint.com

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir