Elektrikli araçlar piyasayı vurduğundan beri bu alanda dikkat çeken şirketlerden birisi de sunduğu hybrid ve tamamen elektrikli araç alternatifleriyle BMW.

Biz bu alanda devrimi gerçekleştiren şirket olduğu için sürekli Tesla’dan bahsettik ancak BMW de elektrikli araç piyasasında önemli bir paydaş. Özellikle Türkiye piyasasında yer almasıyla bizim ilgimizi daha çok çekme şansına sahip olan BMW, sektördeki ilk kablosuz şarj imkanını sunan şirket oldu.

Henüz telefonlarda bile sık kullanılmayan, tanıtımlarda övünülen bir özellik olarak sunulan kablosuz şarj özelliği şu an için açıklanan plana göre 2018’in ilk çeyreğinde Kanada ve Amerika dışında (BMW’nin kurulduğu Almanya olsa gerek) sadece BMW 530e için kullanılabilir durumda olacak ve kablolu şarj cihazının 2,5 saatte tamamen doldurduğu (Kablolu şarj süresi Wall box modeline göre değişiyor) bataryayı 3,5 saatte doldurabilecek.

BMW’nin hybrid olarak sunduğu araç ile isterseniz benzin ile isterseniz elektrik ile ilerleme imkanı bulunuyor. Elektriğin fazlaca kullanıldığı ancak bir yandan da benzinin kullanıldığı mod olan Max Electric modu ile 140 km, tamamen elektriğin kullanıldığı Pure Electric modu ile 45 kilometre menzil sunan 530e’nin 9.4 kWh bataryası bulunuyor.

Bir kablo ile 220V prize bağlanan şarj istasyonunu garajınızda veya uygun bir alanda yere bırakmanız yetiyor. Sonrasında arabanızla tam üzerinde durmanız gerekiyor, bunun için de bir yazılım araç içerisindeki ekrandan size yardımcı oluyor.Şarj süresinin daha uzun olması sebebiyle şehirlerarası alanda kulanılması pek mümkün görünmese de özellike garajlı toplu konutlar ve/veya müstakil evler için pratik kullanım sunan bir cihaz olacak gibi. Şehirlerarası alanda kullanımı ise ancak şarj cihazının ücretsiz kullanım imkanı olursa bir mantık oluşturabilir; sürücü molayı şarj cihazı olan tesiste verip yaklaşık 1 saat şarj ederek ücretsiz yakıt desteği alabilme gibi bir stratejisi olabilir. Sonuçta benzin almak dakikalarla sayılan bir olay, sürücüler yemek ile arabayı şarj etme konusunu aynı ana sıkıştırmak isteyebilir.

Kaynak: TheVerge

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir