Teknoloji dünyasını ikiye bölen NFT’ler kimimiz için geleceğin trend belirleyicisi, kimimiz için ise gelip geçici bir rüzgardı. Biz kendimizi sonu gelmez tartışmalara kaptırmışken NFT’ler boş durmadı; gelişti, değişti ve şekillendi. Belki de iNFT trendi ile bir anda sükse yapan her şeye ve duruma yaptığımız ‘balon’ yakıştırmasını bırakmanın vakti gelmiştir…

Kendimizi hâlâ iki gruptan birinde tanımlamıyoruz fakat misyonumuz gereği geleceği şekillendirecek teknolojilere en rasyonel ve ilgili yerden yaklaşmak bizim görevimiz. Zaten her geçen gün yeniyi eskinin üstüne koyduğumuz bir dünyada, teknoloji dünyasında yaşanan anlık gelişmelere gözümüzü kapatmak da biraz aptallık olurdu. Geçtiğimiz haftalarda yer verdiğimiz ve 2022 yılına yön verecek trendleri ele aldığımız serimizden kopmaya da pek hazır hissetmediğimiz için bu hafta odağımız iNFT trendi oldu.

Akıllı bir rakip mi akıllı bir iş birlikçi mi: iNFT’ler

Teknolojinin suçu ne canım, tek irade sahibi tür olmanın yükünü insanların omzundan almaktan başka?

İnsanlık olarak tek akıllı varlık olmanın gururunu yüzyıllardır taşıyoruz fakat pek bir faydasını gördüğümüz söylenemez. Bunun farkına vardığımız günden beri, bize yaklaşan her gelişmeye ‘akıllı’ sıfatını yakıştırmaya başladık. Akıllı evler, akıllı şehirler, akıllı cihazlar… Akıllı NFT’ler de omzumuzdaki yükü böleceğimiz son kurbanlarımız oldu.

Hep söyleriz, bizim sadık yarimiz yapay zekâdır. iNFT’ler de akıllı sıfatını hak eden tüm kuzenleri gibi yapay zekâ altyapısı ile gelişiyor. Bu sayede NFT’ler etkileşimli ve üretken bir yapıya bürünerek kendi yağında kavrulabilecek. Belki de gelecekte insan zekâsına ulaşmaya aday olacak. Zekânın açık artırmayla satın alındığı günler keyfimizi kaçırabilir… 

Alethea AI tarafından geliştirilen iNFT koleksiyonundan bir kesit

iNFT nedir?

Kısaca, GPT-3 ile çalışan ve değişmez akıllı sözleşmenin bir parçası olarak hareket eden NFT’lere iNFT diyoruz. Bu yeniliğin getirdiği interaktif özellikleri ve avantajları daha bariz örneklerle açıklamak mümkün. Sabah kahveni içerken seninle sohbet eden bir NFT düşünebilirsin. Okurken sana cevap verebilen NFT bir Geleceğe Dönüş sayısı… Ya da günün gidişatına göre modu değişen bir NFT insan büstü. Blockchain tabanlı bir gerçeklik uzun vadeli bir hayal gibi görünse de yaşanan her gelişme aslında dev dönüşüme ne kadar yakın olduğumuzu bir kez daha gözler önüne seriyor. Yakın bir gelecekte dijital kimlik fiziksel kimlikten çok daha önemli olacak ve biz kimin gerçek kimin yapay zekâ olduğunu ayırt etmekte epey güçlük çekeceğiz. Ya da bu ayrımın kimse için pek bir önemi olmayacak.

Kolektif bilinç vs akıllı kovan zihni

Yapay zekânın gücünü arkasına alan iNFT’lerin tek ortaya çıkış amacı eğlence ve insanlarla iletişim kurmak değil elbette. İnteraktif süreçlerini kendi aralarında da sürdürebilen yeni nesil akıllı NFT’ler, aralarındaki etkileşim ve iş birliğini bir üst seviyeye taşıyarak akıllı bir kovan zihninin ortaya çıkmasını sağlayabilir. Öğrenen, üreten ve hatalarından ders çıkaran bir toplum ideali. Belki de iNFT gibi akıllı ürünlerin ortaya koyacağı kolektif bilinç, biz insanların var oluşumuzun başından beri sorguladığı amaç ve gidişatı çözme konusunda başarılı olabilir. Ya da bilim kurgu filmlerinin çoğunu haksız çıkaracak şekilde huzur içinde yaşadığımız bir gelecek kurgusunda hep beraber yepyeni bir kültürel miras ortaya koyabiliriz.

Deepfake iNFT’lere tehdit oluşturabilir mi?

Bugünlerde internette gördüğümüz ve gerçekliğinden emin olduğumuz kanlı canlı insanlara güvenmek bile büyük bir çaba gerektiriyor. Gördüğümüz ve duyduğumuz her şeyin sahtesini oluşturmak bu kadar kolayken, iNFT’lerin orijinalliğinden nasıl emin olacağız? 

Deepfake’in kolay uygulanabiliyor olması dikkatsiz gözler için sahte iNFT’ler oluşturmaya yeter de artar bile. Neyse ki biraz dikkat ve bilgi sahipliğinden sonra korunmak zor değil. Deepfake’lerin özerk çalışamaması ve bu nedenle gerçek zamanlı konuşmalar yürütememesi ayrımı sağlayan en önemli nokta. Kısıtlı mimikler ve tutarsız cevaplarla karşılaşmaya başladığında alarm çanlarını çalabilirsin.

Kişilik NFT’leri

Kendi kişiliğinin NFT’sini ne kadara satardın?

You’re worth a million bucks, Bradshaw… Sex And The City’den Mr. Big bu ikonik cümleyi kurduğunda, yakın bir gelecekte gerçek bir karşılığı olabileceğini hayal ediyor muydu dersin? Bizi özel hissettiren kişilik özelliklerimizi blok zinciri üzerine kaydetmek gerçekten düşündüğümüz kadar paylaşımcı olup olmadığımızı sorgulatabilir.

İnteraktif bir yapıya sahip olacak her bir iNFT, belirli kişilik özellikleri ile eğitilerek karakter sahibi olabilecek.

iNFT konseptinin geliştiricisi olan Aletha AI’nın devam projesi kişilik NFT’lerini iki farklı şekilde değerlendirebiliriz: Olduğumuz kişinin kaydedilmesi veya olmak istediğimiz kişiyi tercih etmek. İlk öncül kişilik özelliklerinin blok zincirine işleyerek NFT avatarlarda olduğu gibi bir topluluk oluşturmasına karşılık geliyor. Ortaya çıkan NFT topluluğunda benzer karakterler aynı insanlarda olduğu gibi sosyalleşebilir ve gruplaşabilir. Kendi karakterimizin kişilik NFT’sini oluşturduğumuz bir gelecekte sadece arkadaş edinmek için değil, iş dünyasında ağınızı genişletmek veya mevcut işletmemizin İK işlemlerini kolaylaştırmak gibi her tür sosyal faaliyette Blockchain’in sunduklarından yararlanmak mümkün.

İkinci kısmın ise özellikle ünlüler tarafından tercih edilebileceği öngörülüyor. Sanatçıların gerçek dünyadaki hayatlarını koruma altına alacak şekilde bir NFT kimliği benimsemesi, kişilik NFT’lerinin yaygınlaşmasını sağlayabilir. Bilinmezliğiyle ürkütücü bir durum alabilen anonimliğin gerçek hayatın bir normali haline gelmesi sadece ünlüleri değil sıradan vatandaşları da kişilik NFT’lerine yönelmeye teşvik edebilir. Web3 geldiğinde geleneksel varlığımızı tamamen ortadan kaldırdığımız ve kendimize sıfırdan bir kişilik inşa ettiğimiz günler gelecek mi, göreceğiz.

Sence kendi kararlarını alabilen, bilinç ve karakter sahibi bir iNFT vadedildiği kadar masum kalabilir mi? Düşüncelerini bizimle paylaş!

Yakın zamanda sık sık karşılaştığımız ve herkesin favorisi metaverse kavramına da ucundan dokunan iNFT’leri senin için yazdık. Söz konusu teknoloji olduğunda bugün yarını tutmuyor, belki biz bu yazıyı yazdıktan sonra paylaşana kadar geçen sürede bile üzerine konuşulabilecek bir madde ortaya çıkabilir. Ziyanı yok biz hep buradayız, onu da bir sonraki hafta konuşuruz… 

Muhtemelen trend çemberinden çıkamayacak ve 2023’te seninle yine benzer bir başlıkta görüşeceğiz. Bakalım bugün konuştuklarımızın kaçı gerçekleşmiş olacak?

Share:

administrator

Yıldız Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi olan Kardelen, yeni filmler ve müzikler keşfetmenin yanında teknolojik yenilikleri takip etmekten büyük keyif alıyor ve kendisine ilginç gelen şeyleri Gelecek Burada için yazıyor çiziyor, hatta bizzat Gelecek Burada'nın podcast yayınlarını yürütüyor.