Blockchain (Blok zinciri) teknolojisi, Bitcoin ve Ethereum gibi para birimleri ile bilinirliğini kazanmış olsa da önemi yalnızca buna bağlanamaz. Teknoloji ve ekonomi alanında çığır açan bu ‘altyapı’ birçok yeniliği de beraberinde getiriyor. Farklı birçok alana entegre edilebilen Blockhain teknolojisinin temel mantığı hiçbir şekilde merkezi bir sistem olmamasıdır. Olaya bu açıdan baktığımızda Blockchain’in, herhangi bir merkeze sahip olmayan global bir internet kütüphanesi olan Wikipedia’ya benzediğini savunabiliriz. Fakat Wikipedia gibi küresel alanda geçerliliğini koruyan platformlar Türkiye, Rusya ve Çin gibi ülkelerde sansüre uğruyorlar.

Bunun gibi global olan platformlardan Everyday’in kurucu ortağı ve CEO’su Theodor Forselius, ‘’Bilindiği gibi, önceden tanımlanmış kullanıcı tabanımızdan bağımsız olarak bilgi paylaşabilmemiz için Everipedia’yi merkezleştirerek ve simgeleyerek Wikipedia’dan daha büyük veri ve daha iyi bir şey inşa edebileceğimize inanıyoruz.’’ şeklinde belirtiyor.

Wikipedia üzerinde bir kullanıcı olarak makaleler oluşturabiliyor ve bilgi paylaşımı yapabiliyorduk. Everipedia’da ise oluşturulan bu makaleler, Everyindex adı verilen bir sistem üzerinden ‘’IQ’’ diye belirtilen puanlama sistemine bağlı kalacak. Bu puanlama sistemi de yine kullanıcılar tarafından kontrol edildiğinden, merkezi bir ‘güç’ söz konusu olmayacak. Bu sistem bilgi paylaşımına yönelik katılımcıları teşvik eden ve ödüllendiren bir sisteme dönüştürülebilir. Bu sayede platformu kullanan herkes, platformun bir hissedarı olabilir. IQ olarak adlandırılan ayırıcı özelliklerle kullanıcıların erişim sağlamalarına, düzenlemeler yapmalarına ve sistemi güçlendirmelerine olanak sağlayabilir. Eğer bir kullanıcı bu şekilde katkı sağlamak istemiyorsa, elindeki IQ puanlarını harcayabilir. Yani, yeni bir Blok Zinciri doğmuş olur ve bilgi paylaşımı-puanlandırması sayesinde bilgi paylaşımının sansürlenmesi engellenir. ’’Bütün dünyada yeterince fazla sayıda olursak yalnızca bilginin özelleştirilmesine karşı güçlü bir mesaj vermekle kalmayacağız, aynı zamanda onu tarihe gömeceğiz.’’ diyen Aaron Swartz’ın da savunduğu bu olgu Blockhain ile yavaş yavaş hayata geçecek gibi duruyor.

Yasaklanması olası olmayan ansiklopedi platformu Everipedia, Wikipedia’nın yasaklandığı ülkeler için faydalı olacak.

Blockchain tabanlı Everipedia, dünyanın en büyük online ansiklopedisi olup kısmen Wikipedia’daki gibi makalelerden oluşuyor. Bu da milyonlarca ansiklopedi tutkununun, çevrimiçi makalelerin düzenlenme imkanı olmadığı yerlerdeki insanlara erişmesi için fırsat oluşturacak. Forselius’a göre Blockchain, Türkiye’de ve Rusya’daki gibi, Wikipedia’ya uygulanan yasakları ortadan kaldıracak. Forselius, “Teknik olarak bu siteleri engellemek mümkün değil. Siteyi hizmete sunduğumuzda herkes Everipedia makalelerine (Dolayısıyla Wikipedia makalelerine) erişebilecek. Hiçbir ülkenin bu konuda yapabileceği bir şey yok.” dedi.

Buradaki bilgilerin tümüne erişim izni verilmesi, politik ve dini nedenlerle yasaklanan ve engellenen ülkelerdeki araştırmacıları zora sokuyor. İşte bu durum, akademisyenler ve araştırmacılar için değişebilir. Dini veya siyasi etmenlerden dolayı bilginin engellendiği ülkelerde yaşayan meraklı vatandaşlara ve bilim insanlarına (Akademisyen, araştırmacı vb.) fayda sağlayacaktır.

Bilgi güçtür ve özelleştirilemez, erişim engeli konamaz ve yasaklanamaz düşüncesine sahip olan Everipedia, oluşturdukları bu yeni sistemle uçtan uca ağ arasında bilgi sağlanmasını, böylece sunucu ücretinden kurtulmayı amaçlıyor. Bu sayede sitenin reklam veya bağışlara ihtiyacı da kalmayacak.

Kaynak: Wired

 

Share:

administrator

1998’ Bursa’da doğdu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstatistik bölümünde okuyor. Big Data, Data Science ve yapay zeka ile ilgileniyor. Sanata ve tasarıma da fazlaca ilgi duyan Mirçe geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir