University of Minnesota’ya bağlı bir araştırmacı grubu; dünyada ilk kez, 3B yazıcıda basılmış bir yarım küre yüzeyinde ışık reseptörleri oluşturmayı başardı. Bu, yakın bir gelecekte görme engelli insanların görebileceği, gözünde sorun olmayan insanların ise çok daha iyi bir görüşe sahip olabileceği biyonik göz hayalimiz için önemli bir adım olarak nitelendiriliyor.

“Biyonik gözler genellikle bilim kurgu olarak düşünülür, ancak şimdi bir multimateryal (çok malzemeli) 3B yazıcı kullanarak hiç olmadığı kadar yakınız”

Araştırmacılar, kıvrımlı bir yüzey üzerinde elektroniklerin basılmasının zorluğunu nasıl aşabileceklerini göstermek için yarım küre şeklindeki cam kubbeyle başladılar. Özel yapım 3B yazıcılarını kullanarak, gümüş parçacık temelli mürekkepleriyle başladılar. Akıtılan mürekkep yerinde kaldı ve kavisli yüzeyden aşağı kaymak yerine anında kurutuldu. Araştırmacılar daha sonra, ışığı elektriğe dönüştüren fotodiyotları basmak için yarı iletken polimer malzemeleri kullandılar. Tüm süreç yaklaşık bir saat sürdü.


McAlpine’e göre bu sürecin en sürpriz gelişmesi 3B yarı iletkenlerle; ışığın %25 oranında elektriğe çevrilebilmesi olmuş.

“Aktif elektroniği rutin olarak güvenilir bir şekilde basmak için uzun bir yolumuz var, ancak 3B baskılı yarı iletkenlerimiz artık mikrofabrikasyon tesislerinde üretilen yarı iletken cihazların verimliliğine potansiyel olarak rakip olduklarını göstermeye başlıyor. Artı olarak biz yarı iletken bir cihazı kolaylıkla kavisli bir yüzeye basabiliriz ve onlar basamazlar.” -Michael McAlpine

Takımıyla birlikte 3B baskı, elektronik ve biyolojiyi tek platformda toplaması ile bilinen McAlpine, sıradaki hedefin daha fazla ışık reseptörüyle işlem yapabilen bir prototip geliştirmek olduğunu söylüyor. Elektriğe çevrilebilen ışık enerjisinin insan beyni ile iletişiminin sağlanması da sıradaki engellerden birisiyken, diğer yandan göze direkt implant edilecek daha hafif bir yarım küre basmayı da hedefliyorlar.

Biyonik kulak, biyonik deri gibi çalışmalar da yapmış olan McAlpine annesinin tek gözünün görme engelli olduğunu ve konu her açıldığında “bana ne zaman biyonik göz yapacaksın?” diye sorduğunu da aktarıyor.

Kaynak ve ileri okuma: FuturismTwin-cities

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir