Kanada merkezli ayakkabı firması Native Shoes’a göre yılda yaklaşık 300 milyon çift ayakkabı çöpe atılıyor. Tüketicinin hayvanlara ve çevreye daha duyarlı olmalarını sağlamak için iki yıllık kapsamlı bir araştırma ve testlerden sonra Native Shoes’daki ekip yüzde 100 kompostlanabilir, bitkisel bazlı ve her iki cinsiyete uygun spor ayakkabı Plant Shoe’yı piyasaya sürdü. “Beast Free” sloganıyla tanınan Native Shoes, ürettiği ayakkabıların hiçbir yerinde hayvansal ürün kullanmıyor. Şirkete göre Plant Shoe hayvansal hiçbir madde içermeyen ve biyolojik olarak parçalanabilen ilk ve tek modern spor ayakkabı.

“Mevcut geri dönüşüm girişimimizin ötesindeki bir sonraki adım, tekrar kullanılması veya geri dönüşümü gerektirmeyecek bir şey yaratmak, bunun yerine sıfır atık üretmek oldu. Böylece dünyadan doğan ve tekrar içine girebilecek bir şey ürettik.”

Piyasadaki spor ayakkabıların çoğu genellikle kimyasal işlem görmüş deri veya plastikten üretilmiş kumaşlardan yapılıyor. Plant Shoe ise okaliptüs, mantar, mısır, zeytinyağı, ananas kabuğu ve pamuk gibi bitkilerden yapılıyor. Plant Shoes’u miadını doldurduktan sonra geri dönüşüm kutusunda dönüştürebilir ya da bahçenizdeki kompost kutusuna bırakarak yeşertebilirsiniz. Sentetik hiçbir malzeme içermeyen bu ürün doğaya zehirli salınımda bulunmuyor.

Çevresel sürdürülebilirliği sağlama adına gün geçtikçe yenilikçi tasarımlarla karşılaşıyoruz. Heyecan veren bu tasarımlar geleceğe yönelik ürün çeşitliliğini yeniden belirlediğimiz için sürdürülebilir yenilikçiliğin kapısını aralıyor.

Kaynak: greenmatters

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir