Bitcoin son günlerde toparlanmış bir grafik çizse de geçtiğimiz haftalarda yaşadığı sert düşüşle yatırımcılarının yüreğini ağzına getirdi. Bir gece içinde %10’u aşan değer kaybıyla uykularından yeni uyanmış coin sevdalılarına hiç de hoş olmayan bir sürpriz yapan Bitcoin’in ilk ani düşüş vukuatı bu değil. Önceki düşüşlerinin toparlanma sürecinde hep rekor üstüne rekor kırmayı başaran Bitcoin bu sefer de ani düşüşün izlerini silip yatırımcılarının yüzünü güldürebilecek mi bilemiyoruz. Ancak biz bugün bir farklılık yapıp geleceğe değil, geçmişe bakacağız. Yani, Bitcoin piyasalarında ne olacağını tahmin etmeye çalışmak yerine bu sert düşüşün sebebi olduğu düşünülen iki teoriyi tartışacağız.

Blokchain terminolojisi ile ilgili hazırladığımız içeriği okumuş olanlar Bitcoin, dijital para ve kripto para gibi temel kavramları hatırlayacaktır. Bu kavramlardan öğrendiklerimizle Bitcoin’in kripto para borsasındaki rolünün önemini aşağı yukarı tahmin edebiliriz. Kripto para piyasasının %50’den fazlası Bitcoin’e ait; dolayısıyla Bitcoin’de yaşanan düşüş ya da artış altcoinleri direkt olarak etkiliyor. Hatta genelde Bitcoin hareketleri domino etkisi yaratarak altcoinlerde iki kat, üç kat tırmanışa ya da düşüşe sebep olabiliyor. Bu da demek oluyor ki geçen haftalarda Bitcoin’de yaşanan sert değer kaybı altcoinlerin neredeyse tamamını dolayısıyla tüm piyasayı çok etkiledi.

Bu düşüşün sebebi olduğu düşünülen iki güçlü teori var. Ancak “Bu bir yatırım tavsiyesi değildir.” uyarısına benzer şekilde “Anlatacaklarımız kanıtlanmamıştır, sadece teoridir.” uyarısını yapalım. Gelecek Burada olarak hiçbir ülkeyi zan altında bırakmak istemeyiz!

Çin’deki Elektrik Kesintisi

“Bitcoinlerinizi Kanlı mı İsterdiniz, Temiz mi? başlıklı yazımızda, coinlerin çıkarılış biçiminin çevreye ne kadar duyarlı olduğunun onları temiz ya da kanlı coin sınıfına dahil ettiğini ve yakın bir tarihte bu ayrımın çok daha belirginleşeceğini söylemiştik. Hatırlarsanız, kanlı coinlerin başkenti Çin’di. Coinler kömür ve elektrik enerjisiyle çıkarılıyordu.

İlk teori tam da sizlerle paylaştığımız kanlı coin durumuyla alakalı. Çin’in Xinjiang bölgesinde tam da Bitcoin’deki sert düşüşün yaşandığı gece tam karartma yapıldı. Yani bölgeye verilen elektrik tamamen kesildi. Buna neden olarak güvenlik denetimleri gösterildi. Primitive Crypto’nun kurucu ortaklarından Covey Wan, olayın kömür madeninde gerçekleşen bir patlamadan kaynaklandığını ifade etti.

Hâlâ ilişkiyi kuramamış olanlar varsa detayları biraz daha netleştirelim. Xinjiang ve Sichuan bölgeleri genel Bitcoin [tooltip tip=”Hash rate, Bitcoin ağına bağlı olan tüm cihazların toplamının sahip olduğu matematiksel işlem gücünü ifade ediyor. Bitcoin’in işlem gücü yani hash rate oranı çok yüksek”]hash rate[/tooltip] tablosunda %50’den fazla yer kaplıyor. 

Xinjiang’da yetkililerin kömür madeninde gerçekleşen bir patlamadan dolayı güvenlik gerekçeleriyle uyguladıklarını söyledikleri tam karartma Dünya’nın öbür ucunda insanların gece uykularında milyonlarca dolar kaybetmesine sebep oldu. Düşündürücü, değil mi?

ABD’nin Kripto Para Birimlerine Yaptırımı

İkinci teoriye göre ABD Hazine Bakanlığı, kripto para birimleri aracılığıyla kara para aklama nedenliyle birkaç finans kurumunu cezalandırma planı yapıyor. İddia doğrulanmadı, bu konuda atılan somut bir adım da yok. Ancak böyle bir iddianın bile piyasada sert bir düşüşe sebep olduğu düşünülüyor.

İki iddia da kanıtlanmadı, ikisinin de küresel piyasalarda hem inananları hem reddedenleri var.

Şimdilik, büyük paralar harcamadan önce iyi düşünmemiz gerektiğini hatırlatmak istiyoruz. Hiç anlamadığımız bir piyasa 3 yatırıp 5 kazandırıyorken keyif verebilir. Ancak bir sabah uyanıp yatırdığımız 5’in 1 olduğunu görmek bize aynı keyfi vermeyecektir. Belki Çin’deki bir elektrik kesintisi, belki ABD’nin kripto para birimlerine yaptırım olasılığı belki bambaşka bir sebepten üzülen biz olmayalım.

Share:

administrator

Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi 3. sınıf öğrencisi olan İpek, organizasyonların çalışma yapılarını inceleyen projeler içinde yer almayı seviyor. Ayrıca yeni tarifler denemekten ve bunları paylaşmaktan büyük keyif alıyor. Paylaşmak demişken, Gelecek Burada'da hem kendisi öğreniyor hem de öğrendiklerini ve düşündüklerini çoğaltmak için yazıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir