Birleşmiş Milletler liderliğindeki NFT İklim Girişimi, Glasgow İskoçya’da COP26 olarak da bilinen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nda sergilendi. 

İklim krizi tüm ekosistemi ve ekolojiyi tehdit eden sorunlarımızın başında geliyor. Bu soruna çözüm kimi zaman dini liderlerden kimi zaman çocuklardan kimi zamansa şirketlerden geldi.

NFT İklim Girişimi ise dünya çapındaki sanatçılar, tasarımcılar ve aktivistler ile iş birliği yaparak farkındalık yaratmayı hedefledi. Toplumu iklim krizine karşı harekete geçirmeyi hedefleyen NFT İklim Girişimi, bunu proje ortaklarına ilham verecek dijital sanat üretmeleri için ortam yaratarak sağlamayı amaçlıyordu. Küresel olarak sanatçıları özgürleştirme potansiyeline sahip bir teknoloji olan NFT’nin projenin parçası olması ise bu amaçtan kaynaklanıyor.

NFT’ler benzersiz dijital öğelerin kimliğini doğrulamak için blok zincirinin güvenliğini ve şeffaflığını kullanıyor. Bu durum açık artırmayla satılabilen dijital sanata yeni bir hayat vermiş oluyor. DigitalArt4Climate yarışması ile dünya çapından yüzlerce başvurunun ardından on binlerce oy kullanılmasıyla, bir kazanan ve üç alt tema kazananı seçildi.

Bricx Martillo Dumas’ın Nexus adlı eseri.

DigitalArt4Climate sanat yarışmasının kazananı Nexus adlı eseriyle Filipinler’den dijital sanatçı Bricx Martillo Dumas. Dumas’ın sanat eseri, pipetli plastik bir torbada mavi renkli bir içecek tutan bir eli ve dumanı buharlaşarak minik yapraklara dönüşen bir sigarayı tasvir ediyor. 58 ülkeden başvuran iki yüzden fazla yarışmacılar arasında Dumas, Güneydoğu Asya’dan katılmaya hak kazanan tek finalist oldu. Yarışmanın ödülü olarak Dumas’a 1500 Euro takdim edilecek.

Amerika’dan Ditijal Sanatçı Chloe Hajjar’ın Hayatta Kalma Alegorisi adlı eseri ikincilik ödülü kazandı.

“Dünya’yı canlı bir organizma gibi hastalık çeken, iyileşen ve nefes alan canlı bir beden olarak hayal etmek bugüne kadarki en detaylı çalışmam. 100’den fazla katman görüntü ve fırça çalışması içeriyor.” Chloe Hajjar

İran’dan 3D Animatör ve eko aktivist Amir Karimi’nin Her Saniye: Göl adlı eseri ikincilik ödülü kazandı.

Fransa’dan Dijital ve Kolaj Sanatçısı Ekaterina Lestienne’in Orman Yangını adlı eseri ikincilik ödülü kazandı.

“İklim değişikliği ve onu yavaşlatma çabalarına dahil olmanın önemi hakkında bir mesaj göndermekten kişisel olarak sorumlu hissediyorum. Katmanlı, ayrıntılı, dokulu dijital kolajım dünyanın çok boyutlu ruhuna atıfta bulunuyor. Değerli ve güzel gezegen, aşırı iklim olayları tarafından barışa götürülüyor.” Ekaterina Lestienne

İkinci sırada yer alan sanatçılara ödül olarak 574 dolar takdim edilecek.

Birleşmiş Milletler, sürdürülebilir kalkınma ve iklim eylemi için güçlü bir kaynak olarak yaratıcılığın değerini tanımak amacıyla 2021 yılını Sürdürülebilir Kalkınma için Yaratıcı Ekonomi Yılı ilan etmişti.

DigitalArt4Climate, sanatı dijital varlıklara veya NFT’lere dönüştürmek için çevre dostu blok zinciri teknolojisini kullanan, toplanıp takas edilebilen, böylece kaynak için potansiyelin kilidini açmaya yardımcı olan sosyo-teknolojik bir yenilik alanı açan çok paydaşlı girişim olarak karşımıza çıkıyor. Bu sanat seferberliği iklim değişikliğine yönelik farkındalık yaratmak için faydalı olabilir.

‘Şimdiki’ yaşama biçimimizi değiştirmek, yarınki yaşama biçimimizi de değiştirir.

Kaynak: VentureBeat

Share:

administrator

1996 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde gördüğü lisans eğitiminden sonra odağını gıdaya çeviren Elif, Mutfak Sanatları Akademisi Profesyonel Aşçılık mezunu ve Anadolu Üniversitesi Tarım Teknolojileri öğrencisi. Merakının izinde farkındalığını besleyecek her türlü konuya olan ilgisiyle anlamlı bir gelecek inşasına katkıda bulunmaya çalışıyor.