Gözlerinizi bir başkası için kullanmaya ne dersiniz? “Be My Eyes” adlı uygulama bunu yapmanıza olanak veriyor.

Görme engelli bireylerin günlük hayatta birçok işi bağımsız bir şekilde hallettiğini, eğitim ve çalışma hayatında oldukça başarılı olduğunu fark etmek önemli. Destek istediklerinde destek olmak da dikkat çekilmesi gereken bir diğer nokta. Bu bakış açısının en güzel ürünlerinden biri belki de “Be My Eyes” adlı uygulama. Temelde, görme engelli bireyler ile görme engeli olmayan bireyleri eşleştiren bu sistem, çağrı yapıldığında uygun gönüllülere bu çağrının iletilmesi mantığıyla çalışıyor.

Teknolojinin yetersiz kaldığı ve erişilebilir olmayan tasarımların görme engelli bireyler için sorun yarattığı durumlarda, gönüllüler gelen çağrıyı cevapladığında görüntülü konuşma ile destek veriyor.

Örneğin aşağıdaki videoda, evdeki sütün bozuk olduğundan şüphelenen kişi bir çağrı ile kutu üzerindeki son kullanma tarihini öğrenebiliyor.

Yıllardır piyasada olan bu uygulama ile dünya çapında 150’den fazla ülkede, 180’den fazla dilde 200 bine yakın görme engelli kullanıcı, 3.5 milyondan fazla gönüllü kullanıcıdan destek alabiliyor.

İleri Okuma için:

Körcül Tarif

Sesli Betimleme

Kaynak: Be My Eyes

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu Öykü, gastronomiye ve mutfak sanatlarına meraklı, ekonomi ve politikaya ilgili ve aynı zamanda veri çağında geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir