Microsoft ve Breakthrough Energy’nin kurucusu Bill Gates, “İklim Felaketi Nasıl Önlenebilir? (How to Avoid a Climate Disaster) kitabı hakkında verdiği bir röportajda refah düzeyi yüksek ülkelerde yaşayan insanların beslenme düzenini sentetik et yönünde değiştirmesi gerektiğini savundu.

Sera gazı emisyonunu azaltmak ve iklim krizini önlemek için hayvancılık ve hayvansal ürün tüketiminin azaltılması gerektiğini savunan Bill Gates’in çağrısı dünya çapında yankı buldu.

“Karbon ayak izimi düşürmek, iklim değişikliğinden kaygı duyan ve kamuoyu önünde harekete geçme çağrısında bulunan benim pozisyonumdaki birinin yapması beklenen asgari bir şeydir.” – Bill Gates

Laboratuvar Üretimi Et

Amsterdam, Tel Aviv, Londra, Los Angeles, Berkeley ve Şikago merkezli laboratuvarda et üreten girişimler ve şirketlerden en çok yatırım alan Hollanda merkezli Mosa Meat ve Meatable öne çıkıyor. Mosa Meat’in pazardaki yerini sarsmaya aday yeni girişim Meatable 47 milyon dolarlık yeni finansman aldığını açıkladı. 2023 yılına kadar Avrupa Birliği regülatörleri tarafından kabul almayı ve 2025 yılına kadar ticari faaliyetlerine başlamayı hedefleyen şirket, sektördeki rakiplerinden ayrışacağını vurguluyor.

Tel Aviv merkezli Supermeat ve San Francisco merkezli Just Foods, seçili restoranlarda laboratuvar ortamında üretilen kültür hücrelerinden yapılmış tavuk köftesi ve nugget seçeneği sunuyor. Meatable [tooltip tip=”Chief Techonology Officer, Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı”]CTO’su[/tooltip] Daan Luining hücre seviyesinde üretim nedeniyle, tavuk kas dokusunun bu ürünlerde elde edilemediğini ve kendilerinin bu konu üzerinde çalıştığını vurguluyor.

Meatable Et Üretim Süreçleri
Meatable laboratuvar üretimi et ve doğal üreme süreci kıyaslaması

Sentetik et ile hedeflenen başarı ne?

Gezegenin protein ihtiyacını karşılamada küresel bir lider olmayı hedefleyen Meatable, kesimlik hayvan yetiştiriciliği ve et üretim/ dağıtım sektörünün yarattığı olumsuz çevre etkisini azaltmak istiyor. Öncelikli olarak iklim değişikliği ve gezegen sağlığı açısından en çok etkiye sahip hayvan türlerinin etlerini üretmeye odaklanmışlar. Ancak gelecekte her hayvan türü için sentetik et üretilebiliyor olacak.

Bu hedeflere ek olarak, şu anda 1 pound (0.45 kg) eti 10,000$’a yakın bir maliyetle üreten şirket, rakiplerinden farklı olarak yağ, bağ doku gibi etin tüm bileşenleriyle birlikte bütün et olarak üretiliyor olmasıyla ayrışıyor. Şirketin odak noktası yüksek maliyetlerin aşağı çekilmesi ve Ar&Ge şirketinden, gıda üretim şirketine dönüşümün sağlanmasına yönelik olmasıyla öne çıkıyor.

[button color=”red” size=”normal” alignment=”center” rel=”follow” openin=”newwindow” url=”https://www.gelecekburada.net/3b-biftek-seri-uretime-geciyor/”]3B Biftek Seri Üretime Geçiyor[/button]

Şirketin ticari üretimde sunacağı ilk ürün seçeneği laboratuvarda üretilmiş domuz eti olacak. Devamında Hollanda’nın en iyi üniversitelerinin bulunduğu Delft’te, genişletilmiş üretim tesislerinde büyükbaş hayvan eti de üretilebilir.

Avrupa’daki en büyük gıda biyoteknoloji şirketi DSM, Vertex Pharmaceuticals’ın kurucusu melek yatırımcı Dr. Jeffrey Leiden ve Bill ve Melinda Gates Vakfı eski başkanı, Juno Therapeutics, GRAIL ve Mindstrong Health’in kurucusu Dr. Rick Klausner gibi isimlerin stratejik yatırımcı konumunda olması önem taşıyor.

Dünyayı değiştirmek için 1 hücre. #meatable #cellbased… "
Meatable, “Dünyayı Değiştirmek için 1 Hücre” afişi

Sentetik et hakkında görüşler neler?

Vegan beslenme ve yaşam tarzının oldukça rağbet gördüğü son yıllarda, hayvansal gıda ve hayvansal ürünlerin üretim ve tüketiminin iklim krizindeki payı dikkat çeker hâle geldi. Etik kaygılara ek olarak, hayvan yetiştiriciliği için harcanan su, gıda ve enerji kaynakları endişe veriyor. Küresel sera gazı salınımında %50’lik ciddi bir paya sahip olan çiftlik hayvanları, %13’lük pay ile taşımacılıkta açık ara önde görülüyor.

Durum böyleyken, doğal ve beşeri kaynakların tüketiminde tasarruflu bir et üretim alternatifi olması olumlu bir haber olabilir. Ancak farklı coğrafyalara ait hayvanların farklı lezzet ve besin değerine sahip olması, kültürlerin mutfak farklılıkları, yerele sahip çıkma hareketleri göz önünde bulundurulduğunda, tekdüzeleştirilmiş, laboratuvarlara aktarılmış bir hayvancılık kabul görmeyebilir.

Gelecekte değişecek bir çok alışkanlıktan biri vazgeçilmesi güç olan et tüketim alışkanlığı olabilir mi, bekleyip göreceğiz.

Kaynak: Tech Crunch

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu Öykü, gastronomiye ve mutfak sanatlarına meraklı, ekonomi ve politikaya ilgili ve aynı zamanda veri çağında geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir