Birçok yatırım ve yeni keşif ile birlikte bize heyecanlı bir yıl yaşatan Uzay endüstrisinin 2019 yılı da oldukça heyecanlı başlıyor.

2006’da NASA tarafından fırlatılan ve 2015’te Plüton’u fotoğraflamasıyla tanınan New Horizons uzay aracı 1 Ocak günü (bugün) 2014MU69’a diğer bir ismiyle [tooltip tip=”Beyond the known world (Bilinen dünyanın ötesi)”]Ultima Thule[/tooltip]’ye saatte 50 bin kilometre hıza yakın uçuş yapacak ve Kuiper Kuşağı’ndaki bu şehir büyüklüğünde dev kayanın yüzeyine 3500
km yaklaşacak.

Ultima Thule 6 milyar 6 kilometrelik uzaklığıyla Güneş Sisteminde keşfedilen en uzak
cisim ve Kuiper Kuşağında ilk defa Plüton’dan başka bir uzay cismine yakın uçuş yapılacak.


Yavaşlayamayacak kadar hızla giden New Horizons için bu zor bir görev çünkü Plüton’a kıyasla Ultima Thule’ye daha çok yaklaşacak ve bilim insanları New Horizons’ın bu kadar yaklaşacağı cismin yörüngesini net olarak bilmiyor. Ultima Thule, Güneş Sistemimizle yaşıt, yani onunla beraber oluşan bir kaya. Ve o zamandan beri donmuş halde keşfedilmeyi bekliyor, bu yüzden ona bakmak 4 milyar yıllık bir fosile bakmak kadar etkileyici olacak.


Geçtiğimiz hafta yayınlanan çalışmayla yıldızlararası ortamın steril yapısı ve Güneş’ten gelen
radyasyon baz alınarak bir meteor üzerinde DNA’nın yapı taşı olan deoksiriboz şekeri oluşturulduğu duyuruldu. Ultima Thule’ye yakından bakış belki de bunun doğrulanmasına yardımcı olup hayatın dünyaya nasıl geldiğini ortaya çıkaracak.

Özetle bu görevle NASA eğer başarılı olursa, Ultima Thule’nin yüzeyi ve varsa halkaları ile atmosferini inceleyerek güneş sisteminin başlangıcını aydınlatmayı umuyor. Eğer görev başarıyla gerçekleşirse bunu öğrenmemiz yaklaşık 6 saat 8 dakika sürecek.

Kaynak ve ileri okuma: NASANASA BlogSiShow (Youtube)  – IFAEvrim Ağacı

Yazar: Gülcihan Akyol

Share:

administrator

Günümüzde gelişmesine tanık olduğumuz teknolojilerin gelecekteki kültürel çıktılarını araştırır; bilgi, deneyim ve ilham paylaşımı için çabalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir