Kaliforniya’daki araştırmacılar, genetik benzerliklerini karşılaştırmak için anavatanı Fransa’nın Burgonya bölgesi olan ve beyaz şarap üretiminde kullanılan Chardonnay ile dünyanın en çok bilinen kırmızı şarap Cabernet Sauvignon üzümlerinin genomlarını dizdi. Araştırmacılar yapılan incelemeler sonucunda bazı genlerin eksik olduğunu tespit etti. Bu eksiklik son zamanlarda üzerine çalışılan bitkilerin tuhaf genetiğine şaşırtıcı bir bakış atıyor.

Chardonnay ve Cabernet Sauvignon yaklaşık 37.000 genden oluşuyor. Bu genetik farklılıklar muhtemelen farklı üzüm çeşitlerinden yapılan şaraplar arasındaki lezzet farklılıklarının çoğuna katkıda bulunuyor. En belirgin farklılıklardan biri ve şarap yapımında en önemlisi, her bir üzüm meyvesinin rengini belirleyen genlerin sayısı. Birçok durumda kırmızı üzümlerin beyaz üzümlere mutasyona uğradığı anlaşılıyor.

Sadece şarap üreticileri için değil, özellikle Mars’taki araştırmalar için bitki genlerindeki büyük ölçüde keşfedilmemiş yapısal değişikliklerin, tükettiğimiz meyve ve sebzeleri nasıl değiştirdiğine dair bizlere ipucu sunabilir.

Kaynak: phys

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.