Amerika’nın ağ erişiminde tarafsızlığı kaldırmak üzerine uzun süren tartışmaların ardından hükümetin yasayı geçirmeyi başarmış olmasının zincirleme bir etki ile tüm dünyadaki internet kültürünü bitirebileceğini yazmış, evhamlarımızı sizinle paylaşmıştık.

Geçtiğimiz aylarda Afrika ülkelerinden Uganda’nın sosyal medya’nın ‘goygoy ve dedikodu’ amaçlı kullanımına, yani Whatsapp, Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerine vergi getirdiğini, Ugandalı bir vatandaşın da fikirleriyle birlikte aktarmıştık.

Bugünlerde ise geçtiğimiz hafta Batı Afrika ülkelerinden olan Benin’in de Uganda ve Zambia’nın yolunu izlediğini görüyoruz. #Taxepamesmo etiketi ile halkın karşı çıktığı, yaklaşık 11 milyon nüfusa sahip olan ülkede her bir megabyte kullanım için 5 CFA frangı (0.008 $) ücretlendirme önergesi, yasa olarak kabul edildi.

Bir dijital haklar avukatının iddiasına göre Benin başkanının bu yasayı çıkarmasının sebebi muhalif sesleri susturmak. Nijeryalı bir şirket ise kendi ülkelerinin de Zambiya, Uganda ve Benin gibi ülkeleri takip ederek benzer bir uygulamaya gitmesinden korkuyor.

Uganda hakkında yapılan araştırmalara göre; gelişigüzel getirilen bu vergilendirmenin ülkeye yıllık yaklaşık 750 milyon dolara mal olması bekleniyor.

Not: Kapaktaki görsel Uganda’nın sosyal medya vergilendirmesine karşı yapılan protesto yürüyüşünden alınmıştır.

Kaynak: Qz.com

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir