Kripto para birimi ve blok zinciri çılgınlığı hızla devam ederken son atılım bakım evi sakinlerinin kalmak istedikleri odalar için kripto para kullanarak ödeme yapmasını planlayan ve kendisini “İngiltere’nin lider bakım hizmetleri” sloganıyla tanıtan Carlauren Group’tan geldi.

İyi durumda olmayan yaşlı insanların kendi odalarına yatırım yapmalarına olanak tanıyan bu yenilikçi yöntem bakım evi sakinlerine güvenli bir para birimi sunarken nakit taşıma zorunluluğunu da ortadan kaldırıyor. Bununla birlikte bu paralar borsada satılabildiğinden, kişiye daha sonra ticarette kullanılabilecek bir b planı sunuyor. £70 değerinde C-Coins satın alan bakım evi sakinleri bir gecelik bakım masraflarının karşılanacağı bir oda satın alabiliyor.

Carlauren’in CEO’su Sean Murray haftada 1.250 £ ile 1.500 £ arasında ödeme yapan sakinlerin odalarını satın alacakları ve sakin vefat ettikten sonra satın alınan odanın sakinin çocuklarına kalacağına dair bir üyelik planı hazırladı.

“Kripto pazarında neler olup bittiğinin akıllıca farkında olan aile bireyleri ile içsel bir değeri olan bir fırsat görüyoruz.”

Carlauren sadece 2015’te kurulmuş ve “İngiltere’nin uzun vadeli konut yaşam ve bakım hizmetlerinin önde gelen yenilikçilerinden” biri olduğunu ilan etmiş. Ancak bu işte akılları rahatsız eden soru işaretleri yok değil. Carlauren Grubu’nun Şirketler Evi’nde yaptığı çok sınırlı ve denetlenmeyen hesaplar, 2017 yılında bir önceki yıl 141.898 sterlinden 610.475 sterlin net borçlandığını gösteriyor.

Kripto para birimi yatırımı yasal bir düzenleme olmadığı için risk teşkil ediyor. Bunun yanında yaşlı bakımevi sakinlerinin alışılmış düzeninden sapıp bu dünyaya girmeye gönüllü olup olmayacakları da muallak. Bakım evi sakinlerinin kripto para biriminde mal veya hizmetlerin ücretini ödemesini istemek, potansiyel tüketici koruma endişelerini artırabilir. Duruma bakıldığında hiç kimse değişimi sevmiyor ama zamanın getirilerine göre hareket etmeliyiz, sonuçta genç neslimiz de yaşlanacak ve bu değişikliklerden yararlanacak.

Kaynak: bbcnews

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.