Maker dünyasının, üretim sektörünün ve inovasyon kültürünün engel tanımayan çocuğu 3 boyutlu yazıcılarla ilgili eğitim alanındaki gelişmeler yeni neslin bu teknolojiye hakimiyetini arttırıyor.

Adını sıkça duyduğumuz, Türkiye’de bu alanda çalışan şirketlerin arasında yükselen bir girişim olan 3Durak; 3 boyutlu baskı, tarama ve modellemenin yanı sıra CNC ve lazer kesim gibi üretim metodlarıyla da hizmet veriyor.

3B yazıcıların herkes tarafından bir şekilde duyulmasına veya bilinmesine rağmen birçok insanın henüz 3 boyutlu baskı deneyimi yaşayamamasını göz önünde bulunduran 3Durak, hazırladığı müfredat ile Bahçeşehir Üniversitesi’nde 3D Printing dersi açtı . Türkiye’de ilk olan bu dersi alan öğrenciler, birçok üretim metodu varken neden 3B yazıcı teknolojilerini konuştuğumuzu, 3B yazıcıların gelişimini, kullanılan malzemeleri ve herkese kişisel üretim gücü veren bu teknolojinin Maker Hareketi ile gelecekte bize ve topluma sağlayacağı faydayı öğrenmiş ve tartışmış olacaklar.

Teori ve baskı uygulaması eğitiminin yanı sıra Autodesk desteğiyle verilecek olan Fusion360 eğitimi ile tasarım konusunda da kendilerini geliştirme fırsatı bulacak olan öğrenciler, FDM-SLA-SLS gibi farklı 3B baskı tarzlarını ve diğer üretim metodlarını görerek bunların karşılaştırmasını sağlayabilecek ve alanında uzman kişilerin konuk olduğu haftaların sonrasında kendilerinin ürettiği bir proje ile eğitim dönemini tamamlayacaklar.  Ayrıca dersi alan öğrenciler kendi fikirleriyle bir girişim planına sahip olursa projenin 3Durak tarafından desteklenebilecek olması da dersin ciddi kazanımlarından birisi olacak.

İlkokul ve lise seviyesinde birçok okulda 3B yazıcılar ve özel kurumların 3B eğitim girişimleri vardı ancak ilk defa bir üniversitede 3D printing dersine şahit olacağız. 3B yazıcılar; kullanımı çok kolay öğrenilen ancak faydalanılması için yaratıcılık gerektiren, öğrencilerden emeklilere, mühendislerden doktorlara kadar herkesin kolayca bir şeyler üretebilmesini teşvik eden cihazlar.

Umarım beklenen verim alınır ve 3 boyutlu baskı üzerine eğitimler en yakın zamanda daha da sıklaşır.

Bahçeşehir Üniversitesi’nde olup da bu dersi almak isteyen öğrenciler COP 4117 kodlu 3D Printing Technologies dersini seçebilirler ancak bu dönem için dersin kontenjanı çoktan dolmuş durumda.

 

 

 

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir