Evde spor rutinini sürdürmek isteyenlerin düşünebileceği inovatif ürünlerden birisi de akıllı aynalar (smart mirror). İsminden de anlaşıldığı gibi hem yüzümüzü bize geri yansıtan hem de ihtiyacımız olan bazı bilgileri gösterebilen yenilikçi ürünlerden bahsediyoruz. Bugünkü örneğimiz evde spor yapmanıza odaklanan Mirror olacak.

132x56x4 cm ebatlarındaki bu akıllı ayna, donanımındaki LED ekran ile birçok egzersizi izleyerek, ekrandaki eğitmen karşısında hareketleri takip ederek uygulamanıza olanak veriyor.

Mirror dokunmatik bir yüzeye sahip değil ve sesli komut özelliği bulunmuyor, gerekli tüm işlemleri App Store’dan indireceğiniz uygulama üzerinden yürütmeniz gerekli.

Temelde, çok çeşitli fitness ve yoga egzersizleri için farklı zorluk seviyeleri sunuyor, aynada beliren eğitmen hareketleri tekrarlarken siz de kendinizi görme imkanı buluyorsunuz. Telefon, tablet veya bilgisayar üzerinden YouTube’da ücretsiz birçok fitness ve yoga egzersizine ulaşma imkanı var, bunun farkı ne diyorsanız, önce videoları izleyip, hareketlerin nasıl yapılması gerektiğini kavramak ve sonrasında tekrar etmek size zor geliyor olabilir. Bu ayna ile eş zamanlı egzersiz yapma şansına sahip olabiliyorsunuz.

Ürün yanında kalp ritminizi gösteren bir monitör ve esneme-germe hareketleri için 6 adet fitness bandı ile geliyor, eğer evinizde ekstra ekipmanınız yoksa, yalnızca vücut ağırlığı ile egzersiz yapabiliyorsunuz.

Satın alırken tek seferlik 1495$ ödemeniz gereken ürünün kurulum aşamasında kendin monte et ve montaj hizmeti satın al şeklinde iki seçenek var. Montaj hizmeti için ek olarak 250$, derslere ulaşmak için her ay 39$’lık bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Görsel: Medium- OneZero – Shelby Church

Peki tüm bu masrafa değecek bir hizmet sunuyor mu?

Evet

  • Canlı ve kaydedilmiş çeşitli dersler esnasında kendi duruş ve postür kontrolünüzü yapabilirsiniz.
  • Ayna bir duvara sabitlendiğinde fazla yer kaplamıyor.
  • Herhangi bir sakatlığınız olup olmadığını soruyor ve buna göre önerilerde bulunuyor.

Hayır

  • Oldukça pahalı bir alternatif.
  • Android uygulaması yok.
  • Akıllı asistanları ve üçüncü parti fitness uygulamalarını desteklemiyor.
  • Kullanıcı kişinin boyuna göre monte edildiği için, her ne kadar 5 kişiye kadar kullanıcı desteği verse de bu kişiler farklı fiziksel özelliklere sahipse kullanmak zorlaşıyor.

Şu anda yalnızca Amerika’da hizmet veren bu ürünün Türkiye piyasasına hitap ettiğini söylemek pek mümkün durmuyor. Benzer ürünleri ‘smart mirror’ (akıllı ayna) anahtar kelimesi ile araştırabilirsiniz.

Kaynak: CNET

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu Öykü, gastronomiye ve mutfak sanatlarına meraklı, ekonomi ve politikaya ilgili ve aynı zamanda veri çağında geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir