3 Ocak’ta CNSA’ın (Çin Ulusal Uzay İdaresi) Chang’e 4 uzay aracı, ayın yüzeyini anlama ve biyolojik büyüme deneylerini yürütmeye yönelik çalışmalarını yapmak için Ay’ın güney kutbundaki Aitken havzasını incelemek üzere “karanlık yüz” olarak bilinen bölgeye indi. Bugüne dek uzay araçları Ay’ın karanlık yüzünün fotoğraflarını çekse de Chang’e 4’e dek hiçbir araç buraya inmemişti. Uzay aracı tarafından aya taşınan tohumların filizlenmesiyle herhangi bir biyolojik maddenin ayda ilk kez büyümesi, insanların uzay yolculuğu için büyük bir önem taşıyor.

“Tüm dikkatimizi gelecekte, uzayda hayatta kalmaya verdik.” Prof. Xie Gengxin

Chongqing Üniversitesi tarafından tasarlanan deneyler, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda başarılı bir şekilde büyütülmüştü fakat daha önce hiç ayda yetiştirilmemişti. Çin uzay aracı, patates tohumları, pamuk tohumları, kolza tohumu, parazitler, sirke sineği yumurtaları ve maya içeren kapalı bir metal kutuyu uydumuza taşıdı. Kutunun içindeki  bitkiler, diğer canlıların tüketmesi için oksijen ve yiyecek; tüketici olarak sirke sineği yumurtaları ve ayrıştırıcı olarak da maya kullanılarak bitkilerin fotosentezi için oksijen tüketip, karbondioksit üretecek. Bitkiler uzay aracının içinde kapalı bir kutunun içinde yetiştiriliyor. Kutunun içinde yapay ve kendi kendine sürebilen bir yaşam alanı oluşturulması amaçlanıyor.

Pamuk filizleri

Çin hükümeti bu bitkilerin alçak yer çekimli bir ortamda büyümelerini öğrenmenin, gelecekteki uzay üssü tesisinin temelini atmalarını sağlayacaklarını düşünüyor. CNSA Genel Başkan Yardımcısı Wu Yanhua, ülkelerin daha fazla sayıda ay görevi yapmayı planladıklarını anlattığı bir basın toplantısı düzenledi. Bu ay Chang’e 5’in 1970’lerden bu yana ilk ay örneklerini dünyaya geri getirmekle görevlendirileceğini umuyorlar. Wu’ya göre, Chang’e 6, Ay’ın Güney kutbundan örnekler toplamak için bir görev yapacak ve daha sonra görevler çevredeki bölgeyi araştırmak için tasarlanacak. Muhtemelen 3 boyutlu yazıcı kullanarak bir ay araştırma üssü kurma olasılığını deneme planları da var.

Bazı kişiler çalışmanın Ay’ı kirletme ihtimalinin olup olmadığını sorguladı ancak uzmanlar, Apollo astronotlarının geride bıraktığı Ay’da 100’den fazla insan atığı torbası bulunduğunu düşünerek bunun olası olmadığını düşünüyor. Yiyecek yetiştirebilmek, Ay’ın Mars keşiflerinin üssü olarak kullanılması fikrini daha uygulanabilir hale getiriyor. Bu, insanların Dünya’dan besin taşımasına ihtiyaç duymadan uzayda potansiyel olarak beslenmelerinin sürdürülebilir olabileceği anlamına gelebilir.

Kaynak: Interesting Engineering

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir