Euro Bölgesi’nin baş mali düzenleyicisi olan Avrupa Merkez Bankası (ECB), kripto para birimleri ve bölgenin finansal istikrarı üzerindeki etkileri hakkında bir rapor yayımladı. Dijital varlıklara karşı tarafsız bir duruş sergiledikleri raporda, ekonomi için herhangi bir tehdit gözükmüyor. Avrupa Birliğinin Kripto para birimlerine karşı duruşunu kripto endüstrisi bir kazanç olarak kutluyor fakat ECB’nin makalesinde gözden kaçan bir takım detaylar var. Bunun kripto para birimleri için gerçekte ne anlama geldiğini anlama adına makalenin derinlerine inelim biraz.

Kripto para birimleri, on yıldan daha az bir sürede 250 milyar dolarlık piyasası ile küçük bir nişten büyük bir endüstriye evrildi. Ancak bu büyük büyüme takip edilmesi zor bir hale geliyor. Bu nedenle dünyanın dört bir yanındaki finansal düzenleyiciler, bu endüstrinin nasıl olacağı ve olması gerektiği ile ilgili çalışmalar yapmaya devam ediyor. ÇinTayvan ve Rusya gibi ülkeler bütün kripto para işlemlerini yasaklayarak endüstriyi kontrol etme yolundan gidiyor. ABD, Kanada ve Avustralya gibi diğer ülkeler, oradaki sanayinin gelişmesine neden olan yeni varlık sınıfına daha dengeli bir yaklaşım sergiliyor. Avrupa Birliği ise bu ülkelerin aksine kripto para ile ilgili daha nötr bir tavır takınmış durumda.

Birlik’teki 28 ülke ile her üyenin mali ihtiyacını karşılayacak yasal bir düzenleme yapması zor. Bu nedenle, Euro Bölgesi’nin temel mali düzenleyicisi olan Avrupa Merkez Bankası, birkaç yılda bir pazarın kapsamlı bir incelemesini yürütme sorumluluğunu üstlenerek belirli dönemlerde rapor yayınlıyor. Bankanın “ Kripto-Varlıklar: Finansal istikrar, para politikası ve ödemeler ve piyasa altyapıları için etkileri ” başlıklı Mayıs ayı raporu öncekilerden çok daha önemli. Bu yılın raporu kripto para birimlerinin medyanın her zamankinden daha fazla dikkat çektiği bir zamanda geldiği için özel.

Özellikle kripto pazarı ve Bitcoin’in incelendiği raporda para aklama, pazarın bütünlüğü ve tüketicinin korunmasına ilişkin endişeler göze çarpıyor. Bunlar piyasanın karşılaştığı gerçek tehlikeler ve ilgili makamlar konuyla ilgili herhangi bir analiz yapmayı erteliyor. Raporda kripto para birimleri “geleneksel hisse senetlerinden, tahvillerden ve emtialardan daha değişken” olarak nitelendirilse de, gerçek ekonomi üzerinde somut bir etkisi bulunmuyor. Dolayısıyla, para politikası için önemli bir yaptırımı da olmuyor. ECB ayrıca kripto pazarının daha geniş finansal sistem ile bağlantısının sınırlı kaldığını belirtti. Bu iddia da tartışmalı olabilecek gibi görünüyor, çünkü kurumsal yapılar yavaş yavaş şifrelemeleri ana gündemine dahil ediyor.

“Bununla birlikte, sektörün sürekli gelişmesi ve piyasa gelişmelerinin dinamik olması ve daha geniş finansal sektörle bağlantıların gelecekte daha önemli seviyelere yükselmesine neden olabileceği için, sürekli bir izleme yapılması gerekiyor.”

Avrupa’nın en yüksek düzenleyicilerinin bile kripto para birimlerinin hisse senetleri ve tahviller gibi geleneksel pazarlarla çelişen bir geleceği öngördüğünü kanıtladığından, bu rapordaki en önemli cümle bu olabilir.

Bu rapora göre blockchain genç, gelecek vaat eden ama sonuçta yetersiz olarak tanımlanmış. Avrupa’nın en yüksek bankacılık kurumunun esas olarak kripto para birimlerini değer içermeyen yatırım oyuncakları olarak göstermesinin ardında nasıl bir niyeti olduğunu bilmiyoruz. Zira merkez bankaları ve diğer finansal otoriteler dijital para birimlerini finansal araçlar olarak tanıyana ve piyasadaki değerlerini kabul edene kadar kripto endüstrisinin düzenlenemeyeceği âşikar.

[button color=”red” size=”normal” alignment=”center” rel=”follow” openin=”newwindow” url=”https://www.gelecekburada.net/telefonda-blockchain-ne-ise-yarar-almali-miyiz/”]Telefonda Blockchain Ne İşe Yarar, Almalı mıyız?[/button]

Kaynak: cryptoslate

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir