Şimdiye kadar yaşadığımız metaverse deneyimlerinin ortak noktası avartarlarımızın bacaklarının olmamasıydı. Gerek Meta’nın gerekse Microsoft’un geliştirdiği sanal dünyalarda avatarlarımız havada süzülüyordu. Bunun üç temel sebebi vardı:

  1. Bacak hareketlerinin takibini VR gözlükteki kamerayla sağlamak mümkün olmadığından fazladan sensörlere ihtiyaç duyulması.
  2. Avatarların boyu gerçek hayattakinden farklı görünebileceği için metaverse deneyimlerinin kötü etkilenmesi istenilmemesi. 
  3. İki bacağın yanı sıra engelliler, protez kullananlar ve bacaklarının boyları farklı olanların da metaverse deneyimini en yüksek kaliteye çıkarmak için çok çeşitli bacak özellikleriyle ilgili çalışılması gerekmesi.

Bacaklara Sahip Avatarlar 

Sanatçılar için New York temelli bir sanal gerçeklik platformu olan Spatial, uygulamasında tüm vücuda sahip avatarlar oluşturabilme özelliği sunuyor. Spatial aynı zamanda Wolf3D’nin Ready Player Me platformunda tasarlanan avatarların uygulama içinde kullanılmasına olanak sağlıyor. Gerçekçi avatarlar yaratmak için özçekim özelliğini kullanan Ready Player Me şu anda üç yüze yakın özelleştirme seçeneği bulunduruyor ve Spatial bunların hepsini destekleyeceğini belirtiyor. Spatial barındırdığı avatarların NFT olarak satılabileceğini vurguluyor.

Kendini İfade Etme Yöntemi Olarak Avatarlar

İnsanlar için toplantı sanal odaları fikriyle ortaya çıkan Spatial, bir süre sonra odaların iş toplantıları yerine sanat eserlerini paylaşmak için kullanıldığını fark etti. Kendini ifade etmek isteyen insanların sanata başvurduğu düşüncesiyle yola çıkan Spatial kullanıcılarının kendilerini avatarlar aracılığıyla da ifade etmek isteyebileceğine karar vererek vücudun tamamını kapsayan avatarlar fikrini ortaya attı. 

Bacaklara Sahip Avatarlar Nasıl Mümkün Oluyor?

Spatial bacaklara sahip avatarlar oluşturmak için insan esnekliğini göz önünde bulundurarak olası bacak duruşlarını matematiksel işlemlere göre şekillendiriyor. Tabii bu durum birtakım sorunları beraberinde getiriyor.

Sandalyeden kalkmak gibi basit olarak nitelendirebileceğimiz bir işlem bile bacaklara sahip avatarlar için zor hâle gelebiliyor. Ayağa kalkan avatarın tavana ve diğer nesnelerin içine girmemesi gerekiyor. Bu kadar basit bir işlemde bile sorun yaratabilecek bacakları takla atarken veya sanal jimnastik antrenmanı yaparken hayal etmek zor olabilir.

Vedalaşırken

Avatarlara bacaklar ekleyerek onlara tam bir vücut kazandırmayı ve böylece kullanıcıların kendilerini daha rahat ifade etmesini sağlamak isteyen Spatial bu konuda kararlı görünüyor. Sanal dünyada kendini ifade etmek denince kişilerin ya gerçekte oldukları kişi ya da bambaşka biri olarak avatarlara sahip olmak isteyeceklerini de unutmamak lazım. Böyle bir durumda çok fazla detaya dikkat ederek geliştirilmesi gereken bacaklara sahip avatarlar bir süre bebek adımları ile ilerlese de gelecekte Metaverse’ün vazgeçilmez parçalarından olmaları öngörülüyor.

Kaynak: Wired

Share:

Robert Kolej’de 9. sınıf öğrencisi olan Melis tiyatro ve hikaye anlatıcılığıyla ilgileniyor. İnsan haklarının ve şiddetsiz iletişimin gücüne inanan Melis sosyal girişimcilik, tasarım odaklı düşünme ve sürdürülebilir kalkınma hedefleri üzerine çalışmayı seviyor. Geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.