3B baskı silahlarını popülerleştirme girişimleri Amerika’da destekçileri tarafından hızla büyürken bu işlem tamamen merkeziyetsiz bir hâle geldi. Ortalıkta ne bir kaynak ne bir marka ne de bir lider var. Böyle olunca da bu durdurulması zor hatta mümkün olmayan bir girişim olarak karşımıza çıkıyor.

Grubun bir üyesi olan Troll Ivan, “Hükûmet peşimden gelmek isterse ilk önce kimliğimi bulmaları gerekir. Ben bu tür işleri yapan, pek çok kişiden biriyim.” diyor. Sadece çevrimiçi izleyicileri tarafından tanınan Ivan, 3B baskı ustalarının yer altı dalgasının fiili sözcüsü. Kendisi, aktif olarak 3B baskı silah teknolojisi geliştiren en az 100 kişiyi tanıdığını ve ağda binlerce kişinin bulunduğunu iddia ediyor.

Silah kontrolü konusundaki benzer fikirleri ve siyasi bakış açılarını paylaşan bu 3B baskılı silah meraklıları, çoğunlukla forumlar aracılığıyla birbirlerini çevrimiçi olarak buluyor. Ivan bu ağın sadece küçük bir kısmı. Illinois’den geldiğini ve “üniversite çağında” olduğunu söylüyor, ancak çoğunlukla isimsiz takılıyor. Aynı zamanda, Glock 17 tabanca çerçevesi de dahil olmak üzere garajında ​​yarattığı yeni 3B baskı silah parçalarını gösteren bombastik PR videoları (erişim izni olmadığı için yayınlayamıyoruz) başlattı.

Glock 17 Modeli

Ivan bir tabanca yapmak isteyen herkese yardımcı olabilmek için FDM baskı türünde ücretsiz dosyalar sağlıyor. CAD dosyası indirildikten sonra, CAD dosyalarını 3B yazıcının anlayabileceği talimatlara dönüştüren bir dilimleyici programda açılıyor. 3B baskı tabanca parçaları hazır olduğunda tamamen uygulanabilir bir silah haline geliyor.

 

AR15 Modeli

Deterrence Dispensed tarafından ortaya konan CAD silah tasarımları, Ivan’a göre, sadece “uygulanabilir” değil aynı zamanda üstün oldukları için çok iyi yapılmış. Ivan, “AR15 CAD modelimiz kamusal alanda en iyisi” diyor. Aşırı derecede düşmanca olmasına rağmen, İvan, şu ana kadar yetkililerle bir görüşme yaşamamış. Ivan kendini ve FOSSCAD (ateşli silahlara odaklanan merkezi olmayan bir başka 3 boyutlu baskı meraklıları grubu) gibi diğer radikal 3B baskı silahı gruplarını sadece hobi olarak görüyor.

“Amerika, herhangi bir nedenden ötürü kıçınızı havaya uçurmak isteyen polis riskiyle karşı karşıya olduğunuz bir toplum. Onlara tehdit oluşturmanıza bile gerek yok. Bir polis seni gerçekten öldürmek istediği için öldürebilir ve senden kurtulabilir. Doğal olarak silah sahibi olmanızın gerekli olduğuna inanıyorum. Polislerin seni kontrol etmek için kullandıkları aynı yasal güce sahip olmalısın.”

Troll İvan

Silah karşıtı kampanyacılar, indirilebilir bir silah fikrine katılmıyorlar. 3B baskı silahları güvenliğimiz için büyük bir tehdit sunuyor. Özgürlükçü bir tutum ile bir şeyi tasarlamanın ve yaratmanın ödüllendirici bir hobi olması gerektiğini düşünen Ivan, ABD’nin özgür konuşma ve silah taşıma hakkı verdiği için bunu yaptığını iddia ediyor. Bunu o kadar radikal bir dereceye kadar götürüyor ki, teknik olarak kendi Tomahawk füzelerini teorik olarak bile yapabileceğini, ABD Ordusu ve müttefiklerinde olduğundan daha güvenli olacağını söylüyor.

Troll Ivan,  dünya genelinde birbirine bağlı binlerce 3B baskı silahı tutkununu bir araya getirdi. 3B baskı silahlarının anonim dosya paylaşımını çevrimiçi olarak durdurmanın bir yolu ise henüz yok.

Bu da ilginizi çekebilir:

[button color=”red” size=”normal” alignment=”center” rel=”follow” openin=”newwindow” url=”https://www.gelecekburada.net/abdde-3b-basilabilir-silah-tasarimi-indirmek-artik-serbest/”]ABD’de 3B Basılabilir Silah Tasarımı İndirmek Artık Serbest[/button]

Kaynak: WIRED

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.