Hareketsizlik. Yüzyılın çözülmeyi bekleyen en acil sorunlarından bir tanesi. Teknolojiye bağımlılık, işlerimizi hallediş biçimimiz ve sosyal hayatımız bizleri hareketsizliğe mahkum bırakıyor. Bunun üstesinden gelmek için çoğumuz kendi bedenimize karşı olan sorumlulukları yerine getirmiyoruz. Bu çağın insanları olarak söz konusu bedenimiz olduğunda biraz tembel davranıyoruz.

Hesaplaşmalar bir yana, genç tasarımcı Larriba’nın ürettiği asansör-bisiklet bizleri bu dertten kurtaracak gibi görünüyor. Vycle adındaki asansör-bisiklet geçtiğimiz günlerde Royal College Sanat Sergisi’nde adından sıkça söz ettirdi.

Melez bisiklet, insanları hareketsizliğe mahkum eden asansörlerle savaşmak için tasarlandı. İnsan gücüyle çalışan bu bisikleti asansör yerine kullanabiliyorsunuz. Tamamıyle sizin kas gücünüze bağlı olarak aşağı veya yukarı hareket edebilen bisiklet, kişinin fiziki durumuna göre özelleştirilebiliyor.

bisiklet-asansor

İlerleyen dönemlerde bisikletin tandem versiyonunun da çıkarılması muhtemel. Bu, asansör-bisikleti 2 kişi kullanabileceğiniz anlamına geliyor. Kilo vermek isteyen birisi yanına arkadaşını da alıp onu bir üst kata çıkarabilir.

Tamam, belki en üst kata kadar çıkmak sizi yorabilir. Terlemekten hoşlanmıyor da olabilirsiniz. Ama sağlığınız için değmez mi? Melez bisiklet modern mimaride kendine yer edinmeyi başarırsa büyük bir sağlık hareketinin önü açılmış olur. Gerçi merdivenler de hareket etmemizi sağlıyor ancak monoton yapılarından dolayı yüzlerine bile bakılmıyor. Hayatımızın değişmeyen gerçeklerinden birisi kat inip çıkmaktır. Ve Vycle bu işe yeni bir boyut katabilir.

Ben mutlaka otomatik taşıyan bir asansör istiyorum, ben zaten yeterince sağlıklıyım, sürekli yürüyorum derseniz Alman mühendislerin geliştirdiği yeni nesil asansörlere bir göz atın derim.

Kaynak: geek.com

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir