Geçtiğimiz aylarda Amazon’un çevrim içi eczane girişiminden bahsetmiştik. Pandeminin ecza sektörüne olan talebi artırmasını, piyasanın öncüsü olmanın verdiği avantajla birleştiren Amazon’un eczane girişimi bazıları tarafından tekelleşme yolunda atılan bir adım olarak görülmüş ve çokça eleştirilmişti; bazı kesimlerse çevrim içi eczanenin çağı yakalayan teknolojik bir girişim olduğunu vurgulamış ve Amazon’u savunmuştu.

Bu sefer Amazon yine yeni bir sektöre giriş yapıyor fakat ilginç olan çevrim içi hizmet verilmesinin pek de öngörülmediği bir alana yıkıcı teknolojilerin dâhil edildiği bir girişimden bahsediliyor oluşu: Amazon, Londra’ya deneysel bir kuaför salonu açıyor.

Amazon Kuaför

Londra’da açılması planlanan Amazon Kuaför Salonu’nda saç bakımı ve saç şekillendirme hizmetleri verilecek. Asıl ilgi çekense artırılmış gerçeklik (AR) kullanılarak saç tasarım danışmanlığı sağlanacak olması.

“Amazon kuaför salonu teknolojiyi işaret edip öğrenmek için artırılmış gerçeklik (AR) saç danışmanlıkları gibi müşterilerin yeni deneyimleri test edebileceği bir yer olarak hizmet verecek.”

Amazon Salon’da fire tabletleri kullanılacak

Artırılmış gerçeklik ile yüz tipinize uygun saç şekli tavsiyeleri, saç tipinize uygun bakım ve kesim önerileri denenecek. Öneriler çevrim içi uygulama üzerinden ya da fiziksel olarak salonda bulunan Amazon kuaförleri tarafından verilecek. Her salonda Amazon’un fire tabletleri bulunacak ve müşteriler artırılmış gerçeklikle karar verdikleri öneriler doğrultusunda salondaki ürünleri QR kodu taratarak şirketin İngiltere mağazasından satın alabilecek.

Artırılmış gerçeklik teknolojisi kullanılacak

Birtakım Sorular

Kuaförlerde saatlerini harcayanların kaçı evine mutlu dönüyor? Etrafım aklındaki saç modelini kuaförüne asla açıklayamayıp, hayalindekiyle uyuşmayan bir görünümle kuaförden ayrılan insanlarla dolu. Hal böyleyken, artırılmış gerçeklik teknolojisiyle hayalimizdeki modeli test edebilme fikri cazip gelmiyor değil. Buna ek olarak, çevrim içi danışmanların artırılmış gerçeklik ile elde edilen görüntü, saç tipi/özellikleri ve beklentimize göre vereceği tavsiyeleri denemek ilgi çekici duruyor.

Kısacası, Amazon’un kuaför girişimi bizleri heyecanlandırmayı başardı.

Ancak, bu girişim tam bir tekelleşme örneği değil mi? Girdiği her sektörü domine etmeyi başaran ve rekabeti neredeyse sıfırlayan Amazon uzun vadede hizmet kalitesini koruyabilecek mi? Tekelleşme düşündürücü fakat, özellikle pandemi boyunca çalışanlarına dayattığı acımasız politikalarla sürekli gündem olan Amazon’un tekelleşmesi daha da düşündürücü değil mi?

En etik teknoloji şirketlerini sizlerle paylaşmıştık, hatırlıyor musunuz? Teknoloji ve perakende devi Amazon bu listede yer almıyordu. Yeni girişimlerle girdiği sektör sayısını sürekli artıran Amazon etik değerlerle aynı oranda gündeme geliyor olsa tekelleşme konusunda aynı oranda endişe duyar mıydık? Sorular, sorular…

Kaynak: theverge.com

Share:

administrator

Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi 3. sınıf öğrencisi olan İpek, organizasyonların çalışma yapılarını inceleyen projeler içinde yer almayı seviyor. Ayrıca yeni tarifler denemekten ve bunları paylaşmaktan büyük keyif alıyor. Paylaşmak demişken, Gelecek Burada'da hem kendisi öğreniyor hem de öğrendiklerini ve düşündüklerini çoğaltmak için yazıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir