Zenginin çok zengin, fakirin çok fakir olduğu Hindistan, dünyanın en büyük köle işçiliği merkezlerinden birisi. Gerçi Hindistan hükümeti, 1976 yılında köleliği yasaklayan bir yasa çıkarmış ancak nafile… Taş ocağı işleten firmalar, bu yasayı ezerek kazançlarını artırmak için hala kölelik gibi kötü yollara başvuruyorlar. Modern dünyada kölelik diye bir kavramı yok edememiş olmamız üzücü.

Günümüzde, köleliğe maruz kalma durumu şu şekilde açıklanıyor:

Bir insan; şiddet, baskı, emniyeti suistimal, aldatma, çiftlik hayvanlarına karşı yapılan muamele vb. tutumlara maruz kaldığı için durumu reddedemiyor veya ayrılamıyorsa, Küresel Kölelik Endeksi’ne göre bu durum kölelik olarak tanımlanıyor.

Dünya’nın kölelik aktivitesinin %40‘ı Hindistan’da gerçekleşiyor. Eğer harekete geçilmez ise durumun ilerleyen dönemlerde daha da kötüleşeceği belirtiliyor. Bunun en büyük nedenlerinden birisi de inşaat endüstrisi. Ülkede bulunan 100.000 tuğla ocağı başta olmak üzere, maden ocakları ve çeltik işleme vb. sektörlerde 18 milyondan fazla insan köleliğe maruz kalıyor.

dunyada-kolelik

Nottingham Üniversitesi’nden Rights Lab araştırmacıları köleliği sonlandırmada teknolojiden faydalanıyorlar. Google Maps ve uydusal görüntüleme teknikleri sayesinde, kölelik yapıldığını düşündükleri muhtemel tuğla ocaklarını tespit eden araştırmacılar, bu mekanları gözetim altına alarak şüpheli bir aktivite sezdikleri takdirde durumu Hindistan hükümetine bildiriyorlar. Hükümet ile işbirliği içinde çalışan araştırmacılara gönüllü insanlar da katkıda bulunuyor.  Araştırmacılar şu an için Rajasthan’da, 2600 kilometrekarelik bir alanda faaliyet gösteriyorlar. Gönüllülerden oluşan saha takımı da verilerin toplanmasında araştırmacılara yardımda bulunuyor.

Şu an dünyada 45 milyon insanın köleliğe maruz kaldığı biliniyor ve Birleşmiş Milletler, 2030 yılına kadar köleliği sonlandırmayı amaçlıyor. Kullanılan bu yeni metod, köleliğin hızla sonlanmasına öncülük edecek gibi görünüyor. Nitekim araştırmacıların bir sonraki hedefi, yalnızca Hindistan üzerinde gerçekleştirilen bu uygulamayı tüm dünyaya yaymak. Bu teknoloji şimdilik köleliği sonlandırmada kullanılsa da, ilerleyen dönemlerde çok çeşitli konularda insanlığa faydalı olabilir. Suçluların tespit edilmesi veya hırsızların yakalanması sadece birkaç örnek. Dilerseniz köleliğin bir başka çeşidi olan, ‘çocuk işçiliği’ konusunda paylaştığımız yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

Not: Kapak görseli temsilidir.

Kaynak: qz.com

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir