Korneaları zarar görmüş kişiler için kornea nakli oldukça önemli ancak şu anda bekleme listesi hayli uzun. 3 boyutlu baskının gücü canlı organlarının yerini tutan yapılar elde edebilmek için uzun süredir kullanılmaya çalışılıyor. Bu problemin üstesinden gelebilmek için bilim insanları da uygun yapay kornealar geliştirmek için 3B baskı yönetimine yönelerek insanlara görme yetilerini geri veriyor.

Kornea, göz bebeğini kaplayan ince bir katman ve gözü dış ortamdan koruyor. Işığı kabul eden ilk katman olmasından dolayı şeffaf, göz bebeği hareket ettikçe hareket eden ve esnek olması gibi özellikleri bulundurması gerekiyor. Bununla birlikte, farklı korneaya bağlı özelliklerden dolayı sentetik biyo-uyumlu malzemeler kullanılarak yapay bir kornea geliştirilmesi pek mümkün değil. Ayrıca, birçok araştırmacı kornea mikro ortamını şeffaf olarak tekrarlamaya çalışmış olsa da, mevcut çalışmalarda kullanılan malzemeler ışığa nüfuz ettiği için başarısızlıkla sonuçlandı.

3B Hücre Baskılı ve Baskısız Kornea İmplantları

İnsan korneası bir kafes desenine benziyor. Bu modeli çoğaltmak için, Newcastle University’ye bağlı araştırma ekibi 3B baskı işleminde ortaya çıkan kayma gerilimi üreten sürtünme kuvvetinden faydalanıyor. Yazıcıdaki mürekkep, püskürtme ucundan (nozzle-nozul) çıktığında kayma gerilimi oluşuyor. Bunu düzenleyerek, insan korneasının kafes desenine benzeyen şeffaf bir kornea üretebiliyorlar.

Mevcut yapay kornealar yeniden birleştirici kollajen ya da göze herhangi bir zarar vermeyen sentetik polimer gibi kimyasal maddelerden yapılıyor. 3B baskı teknolojisi ile basılmış bu yeni tip yapay kornea gözle biyolojik olarak uyumlu ve bununla birlikte insan korneasına benzer bir şeffaflık da sağlıyor. Tabii basılan korneaların uygulanabilir bir nakil seçeneği haline gelmeden önce birkaç yıl testten geçmesi gerekiyor. Bu çalışma bizleri donör kornea ihtiyacını azaltmaya bir adım daha yaklaştırırken görme kaybı yaşayan hastaları da olumlu yönde etkileyecek.

Bu da ilginizi çekebilir:

[button color=”red” size=”normal” alignment=”center” rel=”follow” openin=”newwindow” url=”https://www.gelecekburada.net/turk-bilim-insani-3b-organ-konusunda-bir-esigi-gecmeyi-basardi/”]Türk Bilim İnsanı 3B Organ Konusunda Bir Eşiği Geçmeyi Başardı[/button]

Kaynak: interestingengineering

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir