2009 yılında hayata geçirilen ve o günlerde Google ile karşılaştırılsa da aslında farklı bir klasmanda değerlendirilmesi gereken Wolfram Alpha, her geçen gün genişleyen veritabanı ile bugün geldiği noktada ciddi anlamda fark yaratıyor.

Siri’nin de kullandığı altyapı olan Wolfram Alpha, ilk olarak tasarlandığında Mathematica isimli bir masaüstü yazılımı olarak kurgulanmıştı. Sonrasında görüntü, ses, algoritma, geometri ve dataset (veri setleri) fark etmeksizin işleme ve analiz etme potansiyeli fark edildiğinde Wolfram Alpha ile karşılaşmış olduk. Google’ın aksine internetteki güvenilir girdileri toplayarak kendi çıktılarına (grafik, karşılaştırma, matematiksel sonuç vs.) dönüştüren bu yapay zeka, natural language processing denilen doğal dil işleme algoritmalarını kullanıyor ve bu sayede Google’ın makine hissiyatının birkaç adım önüne geçerek ‘insan dilini’ anlayabiliyor ve daha önce hiç kimsenin aklına gelmemiş korelasyonları saniyeler içerisinde önümüze getirebiliyor.

Örnek vermek gerekirse “Surprise me”, seçeneğini işaretlediğimizde “countries with area > India and population < Spain” sorgusunu oluşturuyor. Yani “Yüzölçümü olarak Hindistan’dan büyük, popülasyon olarak İspanya’dan küçük ülkeler”. Aşağıda sonuçları görebiliyoruz, bu bilgilere ek olarak mevzubahis ülkelerin haritadaki yerleri, yüzölçümü detayları, popülasyonun özellikleri ve konuşulan diller gibi birçok detay veriliyor. Aynı sorguyu Google’a girdiğimizde ise sadece bu (2.) görüntüyü elde ediyoruz.

İşte bu noktada Wolfram Alpha’nın hem öğrenciler hem akademisyenler hem de yayıncılar için ne derece önemli bir son kullanıcı ürünü olduğunu anlayabiliyoruz. Bir öğrenci olarak; Wolfram Alpha’nın arama ekranına girdiğiniz herhangi bir problem saniyeler içerisinde çözümleniyor ve gidiş yolları da dahil olmak üzere gösteriliyor. Hatta eğer farklı çözüm metodları varsa, onlar üzerinden çözmesini bile isteyebiliyoruz.

Örnek olarak; y’=(2x-y+9)/(x-3y+2) diferansiyel denkleminin çözümünü aşağıda görebilirsiniz:

 

 

Kelimelerle arama yapabildiğimiz gibi görseller, veriler ve dosyalar kullanarak da bilgiler arayabileceğimiz, işleyebileceğimiz veya hesaplayabileceğimiz Wolfram Alpha’nın kelime arama dışındaki özellikleri Pro hesap (ödeme) gerektiriyor. Wolfram’ın araştırma ve geliştirmelerinin devam edebilmesi ve bu motorun önümüze sponsorlu içerikler taşımaması adına pro hesabın olması da oldukça hoş karşılanmalı ve imkanlar dahilinde maddi destek esirgenmemeli.

 

İleri okuma: AI Is Making It Extremely Easy for Students to Cheat

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir