Tennessee’de bulunan Great Smoky Mountains Ulusal Parkı’nda kaza yapan bir Honda Accord’a rastlayan polis ekibi, ilk olarak alkol şişelerini fark etti. Araçta bulunan iki yolcudan birinin ölümüne yol açan etkenin alkol olabileceği düşünüldü. Ulusal Park müfettişlerinden biri tarafından sorguya alınan sürücüye yolculuk esnasında alkol alıp almadığı soruldu. Sürücü her ne kadar alkol almadığını beyan etse de hayatta kalan yolcunun kız kardeşi, arabada bulunan 3 kişinin de kaza akşamı alkol aldığını itiraf etti.

Otoyol devriye ekipleri, sürücünün durumunu netleştirebilmek için devreye girerek hava yastığı kontrol modülünden (ACM) gelen verilere bakılması gerektiğine karar verdi. Bu verilerin incelenmesinden sonra ne olduğuna dair paylaşılan bir bilgi bulunmasa da asıl konumuz veri gizlililiği olduğundan odağımızı değiştirmiyoruz. Aracın bu gizli kısmı, sürücünün yaklaşık hızını ve frenlemelerini kaydediyor. Polis, bu incelemeler sayesinde çarpışmadan önce ve çarpışma sırasında neler olduğunu belirleyebileceğini düşünüyordu.

Kolluk kuvvetlerinin bu tür bilgilere neden erişmek istediği oldukça açık diyebiliriz. Ekip, incelemeye alınacak bu veriler aracılığıyla sürücünün direksiyon başındayken sarhoş olduğunu kanıtlamaya veya kazaya kadar her şeyin kontrol altında olduğunu bulabileceklerini öngörüyordu. Ancak bu arama emri odağımızı farklı bir noktaya çeviriyor:

Modern araçlar nasıl oluyor da araba kullanırken sürücünün yaptığı her şeyi kaydedebiliyor?

Veri gizliliğinde yeni endişeleri araçlar yaratıyor
Araçlar, veri gizliliğinde yeni endişeleri beraberinde getiriyor

Eski bir adli tıp memuru olan Ben LeMere, hava yastığı modülünün verileri yalnızca bir çarpışma durumunda kalıcı olarak depolayacağını açıklıyor. Bu da demek oluyor ki kaydedilen tek veri, kazadan önceki saniyelere ve olaya aitken diğer tüm veriler siliniyor. Ancak LeMere, araçta veri kaydedebilecek birçok başka modül olduğunu da belirtiyor: konum bilgisi. Örneğin, bir aracın konum bilgisi aracın modeline bağlı olarak eğlence sistemlerinde veya fren lambası modülünde tutulabilir. Eğer herhangi bir telefon, bilgi-eğlence modülüne bağlanacak olursa cihaz bulunan tüm kişileri kayıt altına alabilir. Araçtaki yolcuların ve sürücünün izlediği veya dinlediği her şey, araç ağının ilgili bölümünde kaydedilebilir.

Araç takip sistemi
Araç takip sistemi

Arabanız Aynı Zamanda Erişim Ağınız Olabilir

“Modern zamanın tüm araçlarının, kullanılmadıkları anda bile konum verilerini kaydettiği gibi kapsamlı ifadeler söylemek zor. Çünkü bu doğru değil. Bazıları verileri kaydedebilirken bazıları bunu yapamıyor. Bu kaydedici modüller, aracın bilgi-eğlence sisteminde, fren lambası ya da telematik modülünde bulunabilir. Bu araç ağının etrafında saatte 25 GB’ın üzerinde veri akışı gerçekleşse de aracın gerçekten çalışmasını sağlamak için modüllerin birbirleriyle iletişim kurması gerekiyor. Hangi verileri kaydetmeyi seçtikleriyse bu modüllerin bireysel geliştiricilerine kalmış.”

LeMere’in bu sözlerinden anlayacağımız üzere hangi verilerimizin kayıt altına alınacağı hangilerininse gizlilik altında kalacağı tamamıyla aracımızdaki sistemlerin insafına kalmış. Şanslıyız ki polis, otomobillerden bu verileri almadan önce ihtiyaç duyduğu izinleri almak durumunda kalıyor.

Araba Üreticileri Verilerimizle Ne Yapıyor?

LeMere, otomobil üreticilerinin ve reklam ortaklarının bir aracın ağında akan tüm bu verilerle ne yaptıklarının daha ciddi bir endişe yaratması gerektiğine inanıyor. Facebook ve Google gibi internet devleri nasıl kullanıcılarının verilerini reklamcılara akıtarak para kazanıyorsa, esasında otomobil şirketleri de müşterilerinin bilgileriyle aynı şeyi yapıyor. Otomotiv pazarı, insanların verilerinin nereye gittiği ve nasıl kullanıldığı konusunda internet endüstrisi kadar karmaşık bir pazar diyebiliriz.

Kaynak: Forbes

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi 4. Sınıf öğrencisi olan İrem; eğitim teknolojileri ve psikolojisi, sosyal psikoloji, dil öğreniminde teknolojinin etkisi gibi alanlarda öğrenime ve paylaşıma olan ilgisiyle beraber geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir