Küresel anlamda özellikle ekonomide güce ihtiyaç duyulan dönemlerdeyiz. Batıdan doğuya, kuzeyden güneye birçok ülke yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak gücüne güç katmak ve gezegenin doğal kaynaklarını korumak için çaba sarf ediyor.

Enerji kaynaklarını verimli kullanma adına Cenevre Otomobil Fuarı’nda güneş enerjili ev pilini tanıtan Mitsubishi,  Dendo Drive House isimli günel paneli ile elektrik üreten ve evden araca ya da araçtan eve güç akışı sağlayan iki yönlü sistemi ile dikkatleri üzerine çekti. Mitsubishi bu yıl, evinizle elektrikli aracınız arasındaki gücü paylaşmanıza izin veren bu sistemi piyasaya sunacağını duyurdu.

Bir arabanın bir evi şarj etmesinin faydalı olabileceği bazı senaryolar var. Şebeke dışı bir yaşam hayalinin yanı sıra, günlük -normal- yaşantımızdaki elektrik kesintilerinde aracımız güç kaynağı olarak kullanılabilir. Sistem ayrıca elektrik şebekesinin daha az yük altında olduğu ve sonuç olarak kullanımı daha ucuz olduğu saatlerde depolama yapabilir. Örneğin, arabanızı bir gece boyunca ucuz bir şekilde şarj edebilir ve ardından gündüz saatlerinde kullanabilirsiniz.

Sistem hem saf elektrikli araçları hem de yeni hibritleri destekliyor. Kolay bir kuruluma sahip olmayan sistem Mitsubishi tarafından hem profesyonel kurulum hem de sistem için bakım hizmetlerini içeren bir paket şeklinde sunuluyor.

Mitsubishi evde iki yönlü araç şarj cihazı kullanmayı düşünen tek firma değil. İngiltere’de, enerji tedarikçisi OVO, Mitsubishi sisteminin ev aküsü kısmından yoksun olmasına rağmen, geçen yıl bir araçtan şebekeye elektrik (V2G) denemesini duyurdu . Tesla’nın orijinal Roadster’ı, daha sonraki modellerde kaldırılmadan önce farklı işlevler de vaat ediyordu ve geçen yıl Elon Musk, aracı bir batarya olarak kullanabileceklerini belirtmişti.

İki yönlü şarj cihazı 10.000 Euro’ya kadar mal olurken, OVO sistemini sadece deneme amaçlı olarak 1000 haneye sundu. Tesla’nın planları şu anda sadece teorik olsa da, Mitsubishi kendi sistemini bu yıl sonunda satmaya hazır olacak.

Kaynak: TheVerge

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.